Uzay yolcusu kalmasın

Bu yılki teknoloji zirvesinin en çok merak edilen isimlerinden biri de Prodea Systems Kurucusu ve CEO’su Anousheh Ansari’ydi.

Dünya çapında Uzay Turisti ve girişimci olarak tanınan Ansari, “Uzay Yolcusu Kalmasın!” başlıklı konuşmasında, çocukluğundan beri hayali olan uzay seyahatini nasıl gerçekleştirdiğini anlattı ve bilim ve teknoloji ile ilgili öngörülerinden de bahsederek, katılımcıların ufkunu açacak bir konuşma yaptı.

‘’Her şey bir hayal ile başlar. Bu yüzden hayal gücünü daha çok kullanmamız gerek.’’ diyerek sunumuna başlayan Ansari, uzay seyahati ile ilgili deneyimlerinden oluşan ilgi çekici görüntüleri katılımcılarla paylaştı.

Uzay seyahatinin kendisi için inanılmaz bir deneyim olduğunu söyleyen Ansari, ‘’Tekrar böyle bir seyahate çıkmaya cesaret edebilir misiniz?’’ sorusuna ise, ‘’Kesinlikle’’ cevabını verdi. Hatta sürekli uzayda yaşayabileceğini, dışardan dünyaya bakmanın mükemmel bir his olduğunu da dile getirdi.

Sınır, din, dil ve ırk ayrımı olmadan dünyayı seyretmenin eşsiz güzellikte bir duygu olduğunu belirten Ansari, gelecekte uzayın öneminin artacağını da vurguladı. ‘’Nüfus artıyor, kaynaklar tükeniyor; artık dünya dışında başka yerlere de açılmamızın zamanı geliyor.’’ dedi.

Gelecek ve teknoloji ile ilgili öngörülerde de bulunan konuşmacı, geleceğin hızla ilerleyen teknoloji karşısında öngörülemez olduğuna vurgu yaptı. ‘Evet, şu an teknoloji öngörülemiyor ama en azından buna kendimizi hazırlayabiliriz.’’ diyerek, gelecekteki teknolojilere uyum sağlamamızın bizim lehimize olduğu konusunda telkinlerde bulundu ve bu konuda katılımcılara cesaret verdi.

Özellikle 3 boyutlu yazıcılar ve sanal gerçeklik gibi konulara değinen Ansari, bu iki teknolojinin hayatımızı değiştirebilecek güce sahip olduğuna inanıyor. Hatta 3 boyutlu yazıcıların hayatımızın her alanında olacağı konusunda güçlü fikirlere sahip.

Yapay zeka ile bir takım engellilik durumlarının ortadan kalkacağına ve 3 boyutlu yazıcılar sayesinde insan organlarının yeniden üretilebileceğine inanan Ansari, bütün bu teknolojik gelişmelerin kendisine çok umut verdiğini dile getirdi.

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir