Haberler Türkiye'nin cüce su aygırı dünyaya geldi

Published on Nisan 12th, 2017 | by admin

0

Türkiye’nin cüce su aygırı dünyaya geldi

“Canlı gen bankası” olarak adlandırılan Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi, Türkiye’de ilk defa cüce su aygırı doğumuna ev sahipliği yaptı.

Nesli tükenme tehlikesi altında bulunan türlerden olan 7 yaşındaki cüce su aygırı Malya, 2 hafta önce başarılı bir doğum gerçekleştirerek ilk yavrusuna kavuştu.

MELA ADI VERİLDİ

Sağlıklı bir şekilde dünyaya gözlerini açan ve “Mela” ismi verilen yavru, adaptasyon sürecini tamamlamasının ardından misafirlerce ziyaret edilebilecek. Adaptasyon süreci tamamlanana kadar Mela’nın fotoğrafları, parkın sosyal medya hesaplarında paylaşılacak.

Hayvanat bahçesinin eğitim ve pazarlama müdürü Gökmen Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de sadece Darıca’da bulunan cüce su aygırı ailesine yeni bir üye eklendiğini söyledi.

Türkiye'nin cüce su aygırı dünyaya geldi

22 ŞUBAT’TA DÜNYAYA GELDİ

Aydın, farklı tarihlerde Almanya’dan transfer edilen cüce su aygırları “Rube” ve “Malya” çiftinin kendilerine sevimli bir yavru armağan ettiğini dile getirerek, “Malya’nın yavrusu 22 Şubat’ta dünyaya geldi. Yavruya ‘Mela’ ismini koyduk. Liberya kökenli bu canlılara orada ‘Mela’ deniyor, ismini bundan yola çıkarak koyduk.” diye konuştu.

Türkiye'nin cüce su aygırı dünyaya geldi

SADECE ANNESİYLE VAKİT GEÇİRİYOR

Yaşam ortamına adaptasyon ve annenin yavruyu sahiplenmeme riski olduğundan Mela’nın şu an sadece annesiyle vakit geçirdiğini anlatan Aydın, “Bu süreç biraz daha zaman alacak. Mela gününün büyük bir bölümünü anneyle havuzda geçiriyor. Havuzu çok fazla doldurmuyoruz, şimdilik 40 santimetre derinliğinde ve bakımını günlük yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin cüce su aygırı dünyaya geldi

“YAVRUNUN GENETİK DEĞERİ ÇOK BÜYÜK”

Aydın, cüce su aygırlarının IUCN Tehdit Altında Türlerin Kırmızı Listesi’nde yer aldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Doğum çok başarılıydı. Yavru da sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi. İlk havuza giriş anı çok etkileyiciydi. Yakın zamanda da hızlı bir şekilde kilo alarak 6 kilodan 24 kiloya ulaştı. Vahşi doğada 2 binden daha az cüce su aygırı var. O yüzden bu yavrunun genetik değeri çok büyük. Türünün geleceğinde hayati bir rol oynayacak yavru su aygırına ev sahipliği yapmaktan dolayı heyecanlıyız.”

Türkiye'nin cüce su aygırı dünyaya geldi

ZİYARETÇİLER GÖREMİYOR

Amaçlarının, Mela’nın ilk 6 ayını sıkıntısız bir şekilde tamamlamasını sağlamak ve parkın maskotu haline getirmek olduğunu ifade eden Aydın, “Bu canlının burada çoğalması, yaptığımız çalışmaların boşa gitmediğinin bir göstergesi oluyor. Şu an için ziyaretçiler göremiyor ama adaptasyon süresinin ardından onlar da görebilecek.” dedi.

Türkiye'nin cüce su aygırı dünyaya geldi

Bir önceki yazımız olan Savcıdan, bonzaiden ölen genç için ibretlik paylaşım başlıklı makalemizde aşkın bilge, bonzai ve bonzaiden ölen genç için ibretlik paylaşım hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , , , , , ,


HakkımdaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑