Telefonlara güç takviyesi: Powerbank

Günümüzde akıllı telefon ya da benzeri mobil cihazların en önemli yardımcı aksesuarlarından biri de Powerbank adı verilen harici pil çözümleri oldu.

Mobil olmak özellikle cep telefonu kullanımının arttığı günümüzde önemli bir kavram. Artık evde, işte, yolda, sokakta, okulda kısacası her yerde yanımızda taşıdığımız akıllı telefonlarımızı birçok alanda kullanıyoruz. Haliyle bu kadar kullanım sonucu bu cihazlarımızın pili de hızlı bir şekilde bitebiliyor.

Son yıllarda pil sorunu için birçok adım atılsa, çeşitle icatlar yapılsa da şimdilik bitmeyen pil gibi bir çözüm bulunamadı. Pil konusunda başta akıllı telefon olmak üzere mobil cihazlara ilaç niyetine geçebilecek bir çözüm ise Powerbank adı verilen ürünler.

Powerbank aslında içinde pil bulunan taşınabilir bir akü. Aynen otomobilimizde olduğu gibi gücüne bağlı olarak mobil cihazları şarj edebilen bu aksesuarların farklı kapasitelerde seçenekleri oluyor. Powerbank ürünlerinin gücü mAh ölçü birimi cinsinden ifade ediliyor. Örneğin 2000 mAh gücündeki bir Powerbank, aynı değere sahip bir pili olan akıllı telefonu 1 kez şarj edebiliyor.

Powerbank cihazlarının büyük bir çoğunluğunda USB çıkışı (hatta bazılarında 2 adet) yer alıyor. Bu da USB’den şarj olan akıllı telefon, tablet, navigasyon cihazı, fotoğraf makinesi, MP3 çalar ve benzeri cihazların bu ürünler yardımı ile şarj edilebileceği anlamına geliyor.

Kaba bir hesap yapmak gerekirse 10.000 mAh gücündeki bir Powerbank, 2000 mAh pili olan bir akıllı telefonu yaklaşık 5 kez şarj edebilir. Fakat bu şarj sayısının tahmini olduğunu belirtmek isterim. Ortam sıcaklığına, pilin durumuna ve benzeri şartlara göre bu rakamın değişebileceğini hesaba katmak gerekiyor.

Onlar da şarj edilmeli

Powerbank aksesuarları güzel ürünler ancak onların da aynen telefon gibi şarj edilmeleri gerekiyor. Yani şarjı biten bir Powerbank’ı tekrar şarj etmeden kullanamıyorsunuz. Yine cihazın mAh cinsinden gücüne göre değişmekle beraber, bu ürünlerin 2 saat ile 6 saat arasında değişen şarj süreleri bulunuyor.

Çift USB çıkışı olmalı

Hepsinde olmasa da birçok Powerbank modelinde 2 adet USB çıkışı bulunuyor. Telefonu yoğun kullanan ya da birden fazla mobil cihaz sahibi biriyseniz bu tarz bir ürün tercih etmenizi öneririm.

Ne kadar güce ihtiyacınız var?

Kişisel fikrim bir Powerbank alacaksanız en az 5000 mAh gücünde bir ürün almanız yönünde olur. Çünkü ağırlık ve fiyat anlamında 2000 mAh bir ürünle 5000 mAh arasında çok büyük bir fark yok. En azından mobil cihazınızı 2 kez şarj edebilecek bir harici pil çözümünüz olsun.

Öte yandan çok yaygın olmasa da Powerbank modellerinin dizüstü bilgisayar şarj edebilecek kadar güçlü olan sürümleri de bulunuyor. 20.000 hatta 25.000 mAh gücünde olan bu modellerin beraberinde birçok dizüstü bilgisayarla beraber kullanabilmek için güç girişleri de veriliyor. Bu sayede hareket halinde iken aynı zamanda bilgisayarınızı da şarj edebiliyorsunuz.

Önemli bir konu da bilinen markaların ürünlerini tercih etmeniz yönünde olacak. Piyasada markası bilinmeyen, kalitesi yeteri kadar kontrol edilmemiş birçok Powerbank modeli bulunuyor. Bilinen ve bu konuda kaliteye önem veren bir markanın ürünlerini tercih etmeniz mobil cihazlarınızın sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

USB’den şarj olan her türlü cihazla beraber kullanılabilen Powerbank aksesuarları günümüzde artan pil sorununa çözüm bulmak üzere geliştirilmiş çözümler. Özellikle sürekli hareket halinde olan kullanıcılar için hayat kurtaran Powerbank ürünlerinin giderek daha yaygınlaşacağını söyleyebilirim.

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir