Social ID nedir?

Social ID… Bu kavramı pek duymamış olabilirsiniz ama eminim ne anlama geldiği konusunda çok kolay tahmin yürütebiliyorsunuzdur…

Evet, Türkçe karşılığı olarak “kullanıcı adı” demek  yanlış olmaz.

Hatırlarsınız, okul dönemlerindeyken Student ID’lerimiz vardı ve bu ID’ler bizim kimliğimize karşılık gelirdi. Social ID kavramı da bundan pek farklı bir durum değil aslında. Sosyal Medya sitelerinde bizim sahip olduğumuz kullanıcı adları bizim Social ID’lerimizdir.

Örneğin bir insanın Social ID’si  “isimsoyisim” şeklinde olsun. Bu, sosyal medya sitelerinde o kişiye bu ID ile (isimsoyisim) ulaşabiliriz anlamı içerir. Biraz daha detaya inecek olursak;

Benim Social ID’im “cagrikonyali” dediğim zaman sizler Sosyal Medya sayfalarında beni bu ID ile bulabilirsiniz.

“twitter.com/cagrikonyali
“facebook.com/cagrikonyali
“instagram.com/cagrikonyali
“500px.com/cagrikonyali” gibi…

Dikkat ederseniz adres uzantıları hepsinde aynı; “cagrikonyali”.

Sosyal Medya sayfalarınız için farklı ID’lere sahip olabilirsiniz. Lakin bu durum sizi biraz zorlayabilir. Şöyle ki, sosyal medya sayfalarınızın her birisi için ayrı ayrı  adresleri yazmak zorunda kalacaksınızdır. Twitter için; isimsoyisim, Facebook için; soyisimisim, Instagram için;isim_soyisim94 şeklinde adreslere sahip olmak yerine, tek bir ID’ye sahip olmak sizin için daha avantajlı bir durum olacaktır.

Tek bir Social ID’ye sahip olmanın bir diğer olumlu yanı ise şu;

Artık iş başvurularında başvuranların sosyal medya hesapları da gözden geçiriliyor. Daha doğrusu “Google Search” olayına maruz kalıyorsunuz. Yani basit bir Google sorgulatması. Adınız Google arama kısmına yazılarak arama yapılıyor ve hakkınızda çıkan sonuçlara bakılıyor. Ne kadar çok size ait sonuç varsa bu sizin için olumlu durum. Ve ne kadar çok sosyal medya sayfalarında hesabınız varsa, Google sonuçlarınız da aynı oranda artış gösterecektir. İşte tam bu noktada tek bir ID kullanıyor olmanız, Google tarafından daha kolay indekslenmenizi ve arama sonuçlarında daha kolay çıkmanızı sağlayacaktır.

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir