Siyah çikolatanın aydınlık yönü

Bünyemizde Bulunan Nitrik Oksit (NO) Mucizesi ile Kalp Hastalıklarına Son Yazı Dizisinden (Dr. Louis J. İgnarronun Nobel tıp ödüllü programı)
Belki onu pek önemsemeyebilirsiniz, ama çikolata kalp-damar sağlığınız için çok yararlıdır.
Çikolata özellikle siyah çikolata ve kakao tozu NO düzeylerinizi destekleyebilir. Siyah çikolata ve kakao tozu kan damarlarının rahatlamasını sağlayan NO üre­timini destekleyerek, serbest radikalleri yok eden anti­oksidanlar yönünden zengindirler. Gevşemiş kan da­marları kan basıncını düşürür, HDL düzeyini yükseltir ve sizi kalp krizine ve inmeye karşı korur.

Çikolata ve NO

Doymuş yağ kalp sağlığınız için önemli bir tehdit olarak çi­kolatanın hammaddesindedir, ama stearik asit ve palmitik asit de­nen belli doymuş yağ türleri kalbinize gerçekten zararsızdır. Dal­lastaki Güney Teksas Üniversitesi Tıp Fakültesinde titizlikle yü­rütülen çalışmalar, diğer pek çok doymuş yağın aksine, stearik asitin kan kolesterol düzeyleri ve kalp-damar sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu keşfetmişlerdir. O basit şekilde vücuttan atılır.

Çikolata ve kakaonun faydaları serbest radikal hasarlarını azaltan ve NOyu koruyan antioksidanlar olan polifenol dediği­miz maddelere dayanır. Aşağıdaki araştırma bulguları bu fayda­ları ispatlıyor.
Brigham ve Womens Hospital ve Harvard Tıp Fakültesindeki araştırmacılarca yapılan bir çalışma kakaonun antioksidan özelliklerini gözlemledi. 2002 senesinde Ameri­kan Bilim Gelişimi Örgütünün toplantısında sunulan veri­ler kakaodaki antioksidanların nitrik oksit sentezini ger­çekten desteklediğini kanıtlıyordu.

* Kaliforniya Üniversitesindeki bir çalışma antioksidan yönünden zengin bir kakao içeceğinin otuz sağlıklı birey üzerindeki etkilerini değerlendirdi. 2000 yılında American Journal Clinical Nutritionda çıkan çalışmalarında, kakaonun kan (trombosit) etkinliğini ve trombosit birleşmesini azalttığı, bu sayede kan pıhtılaşması tehlikesinin azaldığı sonucuna vardılar.
* 2001de American Journal of Clinical Nutritionda yayınlanan Pensilvanya Eyalet Üniversitesindeki bir deneyde, araştırmacılar yirmi üç erkek ve kadına yarım ons siyah çikolata ve bir ons kakao tozu içeren bir diyet verdiler. Dört hafta sonra, kakao ve siyah çikolata dijetinin LDL kolesteroloksitdasyonunu engellediğini saptadılar. O oksitlenmeyi kontrol grubundakilerden yüzde 8 daha yavaş bir hizala okside oluyordu. İyi kolesterol düzeyleri ise çikolata diyetinde yüzde 4 daha yüksekti.
Birçokları tatlı sütlü çikolatayı siyah çeşidine tercih ederler, itiraf etmeliyim ki, siyah çikolata bir parça acı. Ama siz çikolatayı diyetinize tadından ötürü değil, antioksidan özelliklerinden ötürü katıyorsunuz, ve sütlü çikolatada antioksidan yok, zira zamanla hepsi kayboluyor.

Denge, Denge, Denge

Muhtemelen siyah çikolataya en önemli itiraz yüksek düzeyde kalori içermesinden ötürü gelecektir. Tavsiyem çikolatayı ölçülü miktarda tüketmenizdir. Çikolatayı seviyor, ve atıştırmak için günde birkaç parça almak istiyorsanız, siyah çikolatayı tercih edin. Günlük çikolata tüketiminiz 120 kaloriyi aşmasın. Onu küçük parçaiara bölün ve bunları her seferinde bir parça olmak üzere öğleden sonra ve akşam tüketin.

Bir diğer ikaz: Pensilvanya Eyalet Üniversitesi araştırmacılarının yukarıda anılan araştırmalarında bahsettikleri gibi, siyah çikolata antioksidan alımınızı artırabilir, ama bunu sağlamanın tek yolu siyah çikolatayı meyve, sebze, tüm tahılları, düşük yağlı günlük ürünleri, yağlı balığı, yağsız eti ve kümes hayvanlarını içeren kapsamlı bir diyetin küçük bir parçası olarak ihtiyatlı ve duyarlı şekilde tüketmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir