Sanal gerçeklik cep telefonuyla gelişecek

Futuristik bir dünyanın düşünce ürünü olan sanal gerçeklik, cep telefonlarıyla yeni bir anlam kazanıyor.

Uzun yıllardır birçok alanda karşımıza çıkan sanal gerçeklik, film ve dizilere de konu olmuş bir kavram. Normalde oturduğumuz yerde farklı yerleri ziyaret etmek, uzaktaki nesnelerle etkileşimde bulunmak ve bunu belli formatlarda gerçekleştirmek sanal gerçekliğin ana temalarından birkaçı.Sanal gerçeklik kafamıza takılan özel gözlük ya da kask benzeri aygıtlarla gözümüzün önünde kurgulanan bir dünyayı ifade ediyor. Bu dünyada oyun oynamak, film izlemek, uzaktaki nesnelerle etkileşimde bulunmak ve hatta sosyal ağ ya da internette gezinmek mümkün hale geliyor.

Oturduğun yerden müze gezmek

Sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde oturduğunuz yerden bir müzeyi ya da hiç gitmediğiniz bir şehri gezmeniz mümkün olacak. Şimdilik küçük bazı örnekleri olsa da önümüzdeki yıllarda bunların sayısının artması bekleniyor.

Sosyal ağlar da gezilebilecek

Facebook’un satın aldığı Oculus firmasının sanal gerçeklik gözlüğü önümüzdeki yıl satışa çıkıyor. Bu ürün yardımı ile Facebook kullanmak mümkün olabilecek gibi görünüyor. Gözlüğün asıl amacı ise oyunlarda kullanılabilmek. İlk demo videolarının yayınlandığını da belirteyim. İlginç bir deneyim bizi bekliyor.

İki tip gözlük var

Sanal gerçeklik denince akla ilk olarak bir donanım geliyor. Bu donanım kafaya takılan ve gözümüzün önünde duran bir cihazdan ibaret. İki gözü de kapatan bu cihazlar için özel içerikler üretilmesi gerekiyor.

Telefonlarla da yapılabiliyor

Sanal gerçeklik için ilk gözlük seçenekleri haliyle biraz pahalı. Zira özel olarak üretilmesi gereken bu cihazların maliyeti de yüksek oluyor. Bir diğer çözüm olan telefonla kullanılan gözlükler de görüntü olarak diğer ürünlere benziyor. Ancak bu sanal gerçeklik gözlüklerinde ekran bulunmuyor. Bu ekranın yerine cep telefonumuzu takıyoruz ve uyumlu içerikleri oynatarak sanal dünyaya adım atıyoruz.

Google ilk adımı attı

Bu tarz telefonla kullanılan cihazlar konusundaki ilk adımı Google attı. Cardboard adını verdiği 10 dolarlık kartondan cihaz yardımı ile uyumlu videoları sanal gerçeklik efektiyle izleyebiliyorsunuz. Cardboard’un en önemli özelliği kurulumunu alan kişinin yapması. Kit olarak satılan ürün Türkiye’de de bulunabiliyor.

Bu iş için özel bir kanal da açan Google, 360 derece videoları burada yayınlıyor. Bu arada bu kanala girip herhangi bir Android telefonla bu videoları gözlük olmadan da izleyebilirsiniz.

Google dışında Samsung gibi üreticilerin de telefonlarıyla beraber kullanılabilen sanal gerçeklik gözlükleri bulunuyor. bu gözlüklerin bazısı sadece belli telefon modelleriyle kullanılabilirken bazıları her türlü telefonla uyumlu olarak çalışabiliyor.

Turkcell’in de var

Turkcell’in T60 akıllı telefon modeliyle uyumlu çalışan sanal bir gözlüğü de var. Bu gözlük ve T60 yardımı ile üç boyutlu videolar ve içeriklere erişim sağlanabiliyor.

Bu alanda şimdilik içerik sayısı çok fazla değil. Var olan içeriklerin ise genelde eğlence amaçlı ve interaktif olma özelliği yüksek değil. Ancak önümüzdeki yıllarda bu alanda farklı çözüm ve içeriklerin hayatımıza gireceğini söyleyebilirim. Asıl eğlence işte o zaman başlayacak.

Bu alanda iki türde ürün için de gelecek var. Ancak ilk aşamada telefonlarla kullanılabilen cihazların biraz daha popüler olacağını söyleyebilirim.

Son olarak Samsung’un Gear VR için hazırladığı dünyanın dört bir yanında kayıt edilmiş 4K çözünürlüğünde 360 derece video ile baş başa bırakıyorum. Bu videoyu bilgisayarda izliyorsanız fare yardımı ile sağa sola bakabiliyorsunuz. Telefonda izliyorsanız sağa sola çevirerek etrafınıza bakabilirsiniz.

İyi seyirler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir