Reklamların dönüşüm etkisini arttırmak

İnternette reklam vermek denildiğinde ilk akla gelen Google Adwords oluyor. Birçok firma reklam vermeye Google ile başlıyor.

SEO hizmeti almak ilk aşamada pahalı ve uzun süreçli bir iş olarak görüldüğü için öncelik reklamlar oluyor. Peki reklam vermeyi biliyor muyuz?

Nakliyat sektöründe reklam veren ve bizim müşterimiz olmak isteyen bir firmadan bahsedeceğim. Firma sahibi bu sektörde rekabetin yüksek olduğunu ve çok fazla TBM (tıklama başına maliyet) ücretleri ödediklerinden bahsetti. Ben de ilk olarak bu sektörde reklam veren firmaların web sitelerini inceledim. Yaklaşık 20 firmanın 18 tanesinin web sitesinin tasarımının ve kurumsallığının doğru olmadığını fark ettim. Müşterimiz olmak isteyen firma yetkilisine şunu sordum: Reklamlara harcadığınız paranın %10’nu web tasarımınıza harcadınız mı?

Bu örnekten çıkaracağınız sonuç reklam vermeden önce web sitenizin tasarımını gözden geçirmeniz gerekiyor. Siz ziyaretçi olsanız bu siteye güvenir misiniz ? Bu soruyu da kendinize sorarak reklamların dönüşüm etkisini arttırmaya çalışmanız gerekir.

Sitenizi içeriklerle doldurmayın

Adwords reklamı vereceğiniz sitenin net mesajı verecek bir kurgusu olmalıdır. İnsanlara yüzlerce satır bilgi veren uzun içerikler sunmak yerine o bilgiyi isteyenlere verecek şekilde bağlantılar kullanın. Reklam verme amacı genellikle ürün ya da hizmet satmaktır. Siz ürün veya hizmetinizi net bir şekilde anlatan , ziyaretçinin de ulaşmak istediği cevabı veren bir şablon oluşturun.

İnternetten bir ürün/hizmet satın almak isteyen ziyaretçiler kafalarını karıştıracak metinleri okumak istemiyorlar. Doğal olarak karışık ve çok fazla bilgi içeren siteleri hemen terk ediyorlar.

İçerik pazarlamasına odaklanın

Sitenizde verdiğiniz mesajlar önemli. Aksiyona teşvik edengüven veren mesajları ziyaretçiyi ilk karşıladığınızda verin. Örneğin bir e ticaret sitesinde kullanıcı ilk olarak nelere dikkat eder?

  • Bu girdiğim site güvenli mi?
  • Hızlı kargo seçeneği var mı?
  • Müşterilerin yorumları nasıl?
  • Kredi kartı bilgilerimi güvenli bir şekilde kullanabilir miyim?

Bu ve benzeri sorular e ticaret sitelerinde ziyaretçilerin ilk akıllarına gelen sorular arasında. Özellikle alışveriş yapacaklarsa mutlaka kredi kartı bilgilerinin güvenliği sorusu sürekli akıllarını kurcalamakta. Dolayısıyla sizin ziyaretçinin şüphelerini giderecek önlemleri almanız ve bunu ziyaretçiye anlatmanız gerekir. Satın alma sayfasında SSL sertifikasının olması ve 3D Secure ile ödeme yapıldığını gösteren ikonların olması müşterinize güven verecektir.

Ziyaretçilerinize güvenli olduğunuzu hızlı kargo ve değişim imkanlarının olduğunu onları karşıladığınız sayfada belirtirseniz dönüşüm oranların çok daha fazla artış gösterebilir.

Kurumsal görünüm

Ziyaretçiler sitenin kurumsal olup olmadığına da bakıyorlar. Tasarım, renk seçimleri kurumsallıkta önem taşıyor. İletişim bilgileri gizli olan sitelere şüpheli bakılıyor. Sade ve modern bir tasarım ziyaretçiye alışveriş yaptığı sitenin kaliteli bir firma olduğunun izlenimini de verebiliyor. Kurumsallığına özen gösteren firmanın müşterilerine de özen göstereceği bilinçaltında düşünülebiliyor.

A/B testleri mutlaka yapın

Web sitenizi kurumsal bir şekilde tasarladınız ve iyi bir reklam metni ile reklamlarınızı başlattınız. Her şey tamam mı? Tabii ki değil. Bu aşamada analiz konusunda çalışmalarınızı yönlendirmeniz gerekiyor. Müşterileriniz için oluşturduğunuz ürün sayfalarında fiyat puntosunu hiç farklı değerlerde denediniz mi? “Satın al” butonunun sağda ya da solda olmasının dönüşümlerinizi nasıl değiştirdiğini test ettiniz mi? Sayfa renklerinin, ürün görsellerinin satın almadaki payını değerlendirdiniz mi? Bu gibi çok farklı noktalarda reklamlarınıza tıklandıktan sonra çıkan sayfalarınızda değişikler yapın ve dönüşümleri test edin. Bunun için Adwords kampanya denemelerini kullanabilirsiniz.

Mobil cihazlara uygun siteler oluşturun

Akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması 3G ücretlerin düşmesi mobil reklamların önemini de arttırmaya başladı. Ürün ya da hizmet alacak kişiler cep telefonundan sizin reklamınıza tıkladığında mobil bir site yerine PC için uyumlu olan geniş bir site ile karşılaşırsa sitenizi terk etme oranları daha yüksektir. Mobil uyumlu olmayan sitelerin dokunmatik ekranlarda kullanımı zor olduğu için ziyaretçiler bu tür sayfaları tercih etmiyor. Web sitenizi mutlaka mobil cihazlar için uyumlu hale getirmeye özen gösterin. Dilerseniz mobil reklamlarınızı ayrı bir reklam kampanyasında test edebilirsiniz. Sadece mobil cihazlar için farklı bir sayfaya da yönlendirebilirsiniz.

Özetlersek, reklam dönüşümlerinizi arttırmak için sanal müşterileriniz için sayfalarınızı özelleştirin. Yatırımınızı önce sitenize daha sonra reklam ve testlere ayırın. Kendi sitesine özen göstermeyen bir markanın müşterisine ne kadar önem vereceği her zaman bir soru işaretidir. Siz bu soru işaretini zihinlerden silecek şekilde çalışın.

Bunlarıda Okumak İstermisiniz

  1. Arama sonuç sayfası nasıl işler hale gelir?
  2. İçerikleriniz İle Seo Güçlendirme

Bir önceki yazımız olan Markalar için Instagram pazarlaması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir