Poker masasına gelen tehlikeli misafir

Bu yazımda inovasyon ve dijitalleşme kavramlarını güzel bir örnekle açıklamak istedim.

Sıkıcı ve uzun bir yazı olmayacak. Bu iki kavramı hikayeleştirerek anlatmak; okuduklarınızı unutmamanızı ve kendi fikirlerinizi üretmenizi sağlayacak.

Bir poker masası hayal edelim. Poker masasındaki oyuncularımız iş dünyasına yön veren liderler ve markalar olsun. Bu masanın kuralları sabittir, değiştirilemez. Bunu geleneksel iş hayatına benzetebiliriz. Doğru kabul edilen reklamlar, saha çalışmaları, kitle iletişim yöntemleri inovasyonu benimsemeyen işletmeler tarafından uygulanmaya devam eder. Masadaki poker oyunumuz sürekli devam eder tıpkı yoğun iş hayatı gibi. Fakat öyle bir zaman gelir ki masaya oturmayan biri bütün parayı alıp gider. Buna inovasyonun gücü diyebiliriz.

Poker oynayanlar gelecekten endişe etmeden oyunlarına devam ederken, içeriye elinde silah olan birinin gelip, bütün parayı alıp gitme ihtimalini göz önünde bulundurmazlar. İçeriye ansızın dalan kişi girişimci, elindeki silah da teknoloji (inovasyon) olsun. Dolayısıyla, böyle bir olayda masadaki oyuncular ne olduğunu anlamadan kendilerini kuralsız bir dünyanın içinde bulurlar. Oyunun kurallarına uymayan birinin parayı toplayıp gitmesi sinirlerini bozar. Bunu tecrübe ettikleri için de, her oyun oynadıklarında içeriye tekrar gelir mi sorusu paniğe sebep verebilir ki en kötüsü budur. Şimdi olaya girişimci gözünden bakalım;

İnovasyon doğası gereği sonuçları bilinmeyen bir deneydir. Poker masasına çöken girişimci aslında kumar oynamaktadır. İki ihtimali vardır; ya parayı alıp gidecek ya da masadakiler kendisini kovacaktır. Bizim hikayemizde girişimci büyük bir soygun yapıyor. Elinde tuttuğu silah (tenoloji, inovasyon) o kadar güçlü ki kimse karşı koyamıyor.

Unutulmamalı ki, soygunu yapan girişimci bir gün kendisini de poker masasında bulabilir. O zaman da bir başkası elinde bir silahla içeri girebilir. O yüzden girişimcimiz “ben oldum” derse kendi kendini tuzağa çekmiş olur. Çünkü “ben oldum” duygusu inovasyonun düşmanıdır ve öldürür.

Kısaca; günümüzde kuralları olmayan bir dünyada yaşıyoruz. İnsanlara yarar sağlayacak, hayatlarını daha da kolaylaştıracak fikirler, projeler üretenler kazananlar olacaktır. Dijitali kullanarak aşılamayacak engel olmadığı için biraz cesaretle, poker masasında büyük vurgun yapan siz olabilirsiniz.

Değişim çoğu zaman bir tehdit olarak görülür çünkü dönemin pazar liderleri pastanın büyük dilimlerini almaktadır. Ancak, bir girişimci için değişim, oksijen demektir.

Bir önceki yazımız olan Mobil Optimizasyonu Olmadan Web Siteniz Arama Motorlarındaki Yerini Kaybetme Riskiyle Karşı Karşıyadır [RAPOR] başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir