Parkinson Hastalığı

Parkinson Hastalığında iradeye bağlı hareketler ağırlaşır, zayıflar, kaslarda genel bir sertleşme ve titreme görülür.
Bu hastalığın başlıca iki sebebi vardır. Bunlar yaşlılarda görülen damar sertliği sonucu ve salgın uyku hastalığından sonra ortaya çıkan Parkinson hastalığıdır. Bunlardan başka beyin kanaması, beyin urları, karbondioksit, fosfor, manganez, salvarsan zehirlenmeleri, frengi ve baş yaralarında da Parkinson hastalığı ortaya çıkabilir. Büyük ruhi sarsıntıların da Parkinson’a yol açtığı görülmüştür.

Belirtileri
Hastalık yavaş yavaş yerleşir. İhtiyarlık Parkinson’u önce eller ve ayaklarda başlayan titremeler, uyku hastalığında da göz ve yüz hatlarında kendini gösterir. Hastanın bakışı bir noktaya saplanmış ve yüzleri anlamsız bir haldedir. Vücut öne eğilmiş bir heykel gibi durur. Kollar önce vücuda yapışmış gibi durur, başparmakla öteki parmaklar birbirine sıkıca birleşmiş gibidir. Kaslar serttir.

Parkinson hastalığında yakalananlarda isteğe bağlı olan ve olmayan hareketlerin yapılması güçleşir. Yürüme hallerinde kollarını normal ve rahat sallayamazlar. Yüzdeki mimikler eskisine göre çok hafif ve siliktir. Çiğneme, konuşma ve yutmada büyük ölçüde bir ağırlık görülür. Hastalığın daha ileri devrelerinde konuşmaları da tam olarak anlaşılmaz. Yazı yazmaları güçleşmiştir. Yürürken büyük bir güçlükle karşılaşırlar. Adım atarken ayaklan yerde sürünür gibidir.

Parkinsonun bir başka belirtisi de titremedir. Titreme hali genellikle ellerde görülür ve hasta istirahat halindeyken ortaya çıkar. Bu halin en karakteristik özelliği başparmağın sigara sarar ya da para sayar gibi hareketleridir. Bu titreme vücut bir hareket yapınca durur, heyecanlanma halinde artar. Titreme, göz kapaklarında, çenede ve başta da görülür.
Hastalığın diğer belirtileri ise vücutta öne, arkaya veya yana ani bükülmeler, kaslarda kramp şeklindeki ağrılar, aşırı tükürük salgısı, deride yanma ve üşüme şeklindeki duyu bozukluktan.

Tedavi
Parkinson hastalığına karşı bugüne kadar tam bir tedavi şekli bulunamamıştır. Atropin gibi ilâçlar oldukça yararlı olmaktadır. Tedavi ile sertlik ve titreme azaldığı gibi hareketlerde de bir kolaylık görülür. İlâçla yapılan tedaviden başka masaj, idman da uygulanmaktadır.

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir