Haberler Ombudsman başörtülü kadını haklı buldu

Published on Nisan 4th, 2017 | by admin

0

Ombudsman başörtülü kadını haklı buldu

İsveç’te Ayrımcılık Ombudsmanı’nın (DO), resmi web sitesinden yapılan basın açıklamasında, İsveç’in Uppsala kentinde tercümanlık şirketine iş başvurusunda bulunan Müslüman bir kadının, başörtülü taktığından dolayı iş görüşmesi yarıda kesildiği bilgisine yer verildi.

8 BİN EUROLUK DAVA

Açıklamada, şöyle denildi: “Söz konusu şirket iç kurallar gereği herhangi bir siyasi ve dini sembolün görünür kullanımının yasak olduğunu belirterek, Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanı’nın başörtüsü kararına atıfta bulundu. Fakat iş başvurusunda bulunan Müslüman kadın telefon ve video görüntüleri ile tercümanlık yapacağı için başörtüsünün sorun teşkil edeceğini düşünmüyoruz. Bu yüzden iş görüşmesi yarıda kesilen Müslüman kadın dini nedenlerden dolayı ayrımcılığa uğramıştır ve şirketin kadına 80 bin kron (yaklaşık 8 bin euro) tazminat ödemesi için İş Mahkemesine başvuruda bulunulmuştur.”

Bir önceki yazımız olan Türkiye bu yıl 38 milyon turist bekliyor başlıklı makalemizde ankara, antalya ve Başaran Ulusoy hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , , , , ,


HakkımdaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑