Sağlık Haberleri no image

Published on Ocak 25th, 2017 | by admin

0

Öksürük Hakkında

Akciğerlerdeki ya da solunum yollarındaki yabancı cisimleri veya salgılan dışarıya atmak için vücudun gösterdiği kuvvetli soluk verme haline öksürük denilmektedir.

Boğaza yabancı bir maddenin kaçması halinde veya ciğerlerden balgam gibi bir salgının gelmesi halinde, istek dışı olarak boğaz sinirlerinin refleksi ile öksürük ortaya çıkar. Hemen her insanın günde birkaç defa yaptığı bir harekettir öksürük. Ancak çok sık olması solunum sisteminde bir bozukluğun olduğunu ortaya koyar.

Öksürüğün genellikle soğuk algınlığından ortaya çıktığı sanılmaktadır. Ama ne var ki öksürük çeşitli hastalıklardan meydana gelebilir. Bu bakımdan öksürüğün sadece soğuk algınlığına bağlanması yanlış bir görüştür. Özellikle çocuklarda görülen öksürük üzerinde dikkatle durulmalıdır. Çünkü akciğerler arasındaki orta bölgelerde, bronşlar arasındaki bez şişmeleri (adenopatiler) çocuklarda sık görülebilir. Çocuklarda verem başlangıcında mikrobun ilk konak yerlerinin bu bezler olduğu da unutulmamalıdır.

Genizden gelen öksürüklerde geniz bademciklerinin, boğazdan gelen öksürüklerde de büyük bademciklerin iltihaplanmış olabileceği düşünülebilir.
Hastanın öksürüğüne dikkat edilirse öksürüğün geldiği yer anlaşılabilir.

Soluk borusundan gelen sık, inatçı, huzursuzluk verici öksürüklerin yanında göğüste yanma hali de duyulur. Bu bölgelerdeki bir iltihap sürekli öksürük meydana getirir. Verem sanılan bu tür öksürüklerin trakeid adı verilen soluk borusu iltihabından ileri geldiği ortaya çıkarılmıştır.

Öksürük neden artar?

Öksürüğün çok sık oluşunda ruhi durumun ve sinirliliğin de rolü olduğu anlaşılmıştır. Kendilerini çok dinleyen kimselerde bir defa görülen öksürükten sonra bundan bir şey çıkarılmaya çalışılması ve vücudun zorlanması halinde boğaz sinirleri irkildiği için yeni öksürük durumları ortaya çıkar ve bu hal sürüp gider.

Çeşitli göğüs hastalıkları sonucu görülen öksürükler özellikle sabahları artar. Bunun başlıca sebebi bütün gece boyunca ciğerlere ve solunum yollarına biriken salgılardır. Sabah saatlerinde de vücut bu salgılan atmaya çalışır.
Hastanın duruş şekli de öksürüğün değişik şekiller göstermesine yol açabilir.

Sulu zatülcenp ve bronş genişlemelerinde hasta oturur oturmaz öksürmeye başlar ve birikmiş salgılar atılır.

Şekline göre öksürük neyi gösterir?

Öksürükler çeşitli değişiklikler gösterir. Bu değişiklikler de öksürüğün neden ileri geldiğini yani, öksürüğü meydana getiren hastalığı belirler.

Kuru öksürük: Kuru öksürükte hiç bir salgı gelmez, öksürdükçe boğaz tırmalanır gibi olur. Sıkıcı ve inatçı bir öksürüktür.

Bu tür öksürük yutak ve boğaz iltihaplarında, bronşit başlangıcında ve akciğer vereminde görülür. Veremde bu öksürük hafif bir soluk alıştan sonra kısa kısa ve kesik kesik gelebilir.

Yumuşak öksürük: Genellikle balgamlı bir öksürüktür. Salgı olmaması halinde bile öksürük yumuşaktır. Göğüsten gelir ve boğazda tırmalanır hissi vermez.

Bronşlarda ve akciğer keseciklerinde salgıların az ya da çok oluşuna göre öksürük değişik sesler verir.

Boğmaca öksürüğü: Kuru ve uzun bir öksürüktür. Sesli bir iç çekişten sonra başlar ve üst üste gelir. Bu yüzden de hasta boğulur gibi olur. Göğüs içi bezlerinin şişmesi halinde de bu tür öksürük halleri görülür.

Değişiklik gösteren öksürükler

Çıkardığı ses bakımından değişiklikler gösteren pek çok öksürük vardır. Bunlar arasında histeri hallerinde ortaya çıkan kısa aralıklı, tok, havlamaya benzer öksürükler, adi bronşitlerdeki boğuk, kısık öksürükler, kanser halinde, sessiz ve örtülü öksürükler, boğmaca ve veremde, boğaz arkası iltihaplarında görülen kusma ile birlikte gelen öksürükler bu hastalıkların birer belirtisidir.

Kalp hastalıkları ve dolaşım sistemi bozuklukları da öksürüklere yol açar. Kalp hastalıklarında, kalp gücünün azalması dolaşım sisteminde aksaklıklara yol açtığından akciğerlerdeki dolaşım ağırlaşır bu da ciğerlerde ödemlere sebep olur. Böyle durumlarda göğse kulak dayanınca kar çatırtısına benzer sesler duyulur. Böbrek hastalıklarının dolaşımda bozukluklar yapması da öksürüklere yol açar.

Midede, sindirim yollarında, kadınların cinsel organlarında meydana gelen bazı bozukluklar tepke yolu ile öksürüklere sebep olurlar. Çocuklardaki bağırsak kurtları da öksürük yapabilir. Apandisitten de öksürük olduğu görülmüştür. Herhangi bir şeyle durdurulamayan bu tür öksürük apandisit ameliyatından hemen sonra geçer.

Tedavi

Öksürük başlı başına bir hastalık değildir. Çeşitli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkar. Bu bakımdan öksürüğün tedavisi onu meydana getiren hastalıkların tedavisidir.

Öksürüğün tedavisinde, onu ortaya çıkaran hastalıklar üzerinde durulur.
Öksürüğün meydana geliş sebebi bulunup onu iyi etmeye çalışırken hastaya da rahat ettirecek ilâçlar verilir, öksürük ilâcı adı verilen ilâçlar, sadece hastanın sıkıntısını gidermeye yarar. Bu ilâçların büyük özelliği göğsü ve boğazı yumuşatarak hastada rahatlık yaratır.

Öksürük hallerinde hastanın rahatlatılabilmesi için Benjonin Tentürü ile okaliptüsün kaynatılması ile yapılan buğular, sırta konulan hardal yakısı, hardal lapası ile göğse pansuman yapılması yararlı sonuçlar vermektedir.

Öksürüğü yatıştırıcı ilâçların pek çoğunda afyon ve kodein gibi uyuşturucu ilâçlar olduğu için bunların doktorun tavsiyesine ve verdiği miktara göre alınması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Parkinson Hastalığı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HakkımdaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑