Müşteri de kazanıyor, banka da

Bankacılık sektöründe yaşanan dönüşüm, hizmet sunma biçimini baştan aşağı değiştirecek. Daha önce şubelerden yapılan çoğu bankacılık işlemi artık cep telefonlarından yapılacak.

Bu değişim hem müşteri tarafında hem de banka tarafında çeşitli kazanımları beraberinde getirecek. Banka tarafından baktığımız zaman, bugün alternatif kanallar olarak adlandırılan alanlardan yapılan işlemler maliyet avantajı sağlıyor. Bu kanalların 15 kat daha az maliyet oluşturduğu belirtiliyor. Bu da doğal olarak müşteriye yansıyor.

Müşteri için faydaları çok daha fazla. Fiyat avantajının yanı sıra zaman kazandırıyor. Erişimi kolay olduğu için hemen her yerden istediği işlemi yapma fırsatı veriyor. Yani bankacılık işlemlerini kolaylaştırıyor.

Gelecekte önemi daha çok artacak

Bankacılık işlemlerinin mobil dönüşümü gelecekte çok daha büyük boyutlara ulaşacak. Çünkü bugün itibari ile internet ekonomisi, Türkiye ekonomisinin sadece yüzde 1,7’sini oluşturuyor.

Türkiye ekonomisinin yıllık nominal yüzde 12 büyüme göstermesi beklenirken, internet ekonomisinin büyümesi yüzde 19’larda. Çünkü Türkiye, genç ve dinamik bir ülke. 75 milyon nüfusun yarısı 29 yaşından küçük. 45 milyon kişi ile Avrupa Birliği’ndeki en büyük işgücü konumunda.

İnternet kullanımında dünyada 11’inci ülkeyiz. 36 milyon internet kullanıcı sayısı bulunuyor. Facebook kullanımında dünyada 6’ncı sırada yer alıyoruz. 32 milyon Facebook kullanıcısı, 9 milyon Twitter hesabı aktif olarak bulunuyor. İnternette en çok zaman geçiren ilk 5 ülke arasında yer alıyoruz.

Yeniliklere hızlı adapte olabilen ve sosyal medyayı yoğun kullanan genç nüfusumuz sayesinde internet penetrasyonunda dünyada 11’inci sıradayız.

Tüm bu göstergeler çerçevesinde rahatlıkla söyleyebiliriz ki bugün alternatif kanallar olarak adlandırılan bu araçlar, gelecekte alternatifi olmayan kanallar olacak.

Bir önceki yazımız olan Reklamların dönüşüm etkisini arttırmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir