Mobil Optimizasyonu Olmadan Web Siteniz Arama Motorlarındaki Yerini Kaybetme Riskiyle Karşı Karşıyadır [RAPOR]

Bildiğiniz gibi Google 21 Nisanda yapacağı güncelleme ile mobil uyumlu olmayan internet sitelerini arama sorgularında geri plana atacak. Peki ama Google zaten mobil sonuçları farklı göstermiyor muydu? Aşağıdaki raporda Google’ın mobil sonuçları ile desktop sonuçları arasındaki farklar yer almaktadır. Bu raporu okuduktan sonra Google’ın 21 Nisanda yapacağı güncellemeye daha fazla önem vereceğinizden eminim. Neyse sözü fazla uzatmadan sizi searchmetrics’in yaptığı araştırmanın sonuçları ile baş başa bırakayım.

Searchmetrics’in yaptığı bir araştırma, ikisi arasındaki aynı arama sorguları karşılaştırıldığında mobil arama sonuçlarının üçte birinden fazlasının bilgisayarlardaki arama sonuçlarından farklı olduğunu göstermiştir.

Aslında Searchmetrics ABD Google Sıralama Faktörleri 2014 Çalışmasına göre sonuçlar arasında %43’e varan bir fark bulunmaktadır. Bu veri, bilgisayar ve mobil üzerinden internette kullanılan birkaç bin kelime araması karşılaştırılarak oluşturulmuştur.

Mobil kullanıcılar karmaşık URL adreslerini küçük ekranlarındaki klavyelerle tuşlamaktansa, bir web sitesine ulaşmak için arama motorlarını kullanmayı alışkanlık haline getirmişlerdir. Google, mobil üzerinden yapılan aramaların son iki yılda beşe katlandığını tahmin etmektedir.

Mobil ve bilgisayarlar arasındaki arama sonuçlarında var olan bu tutarsızlık yeni müşteri ve satışlar için kendilerinin arama motorlarında bulunmalarına güvenerek yol izleyen işletmeler için dikkate alınması gereken bir durumdur. Mobil ve bilgisayardaki tasarımların optimize edilmesi giderek daha da önemli bir hal almaktadır.

Searchmetrics’in kurucusu ve teknolojiden sorumlu başkanı olan Marcus Tober sonuçların niçin bu kadar değişken olduğunu şu şekilde anlatmaktadır;

Google, giderek arama sorgularının niyetine ve kapsamına odaklanmaya başlamıştır… Mobil aramalar için onların konumu gibi arama yapan hakkında ek bilgiler işin içine girmektedir bu da alınan sonuçları etkilemektedir. Araştırmamız gösteriyor ki, akıllı telefonlarda görünürlüğünü arttırabilmek için pazarlamacıların farklı alanlara odaklanması gerekmektedir.

Ek bulgular da göstermiştir ki, Google’ın mobil arama sonuçları masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardaki aynı arama sonuçlarına kıyasla diğer sitelerden daha az backlink içerme eğilimindedir. Bu web sitelerinin mobil sayfalarına daha az bağlantı gönderdiği gibi mobil içeriğin de daha az anlık bağlantıları oluşturması gerçeği ile açıklanılabilmektir. Tober, işletmelere bazı tavsiyelerde de bulunmuştur; sitelerdeki backlinklerin hiçbir farkı yoktur çünkü link her zaman aynı URL olacaktır.

Mobil ve bilgisayar arama sonuçlarındaki farklılıkların bir diğer nedeni ise sitelerin dosya boyutlarıdır. Mobil sonuçlar, bilgisayar ve laptoplardaki büyük dosya boyutlu sayfalar yerine daha küçük dosya boyutuna sahip olan sayfaları gösterme eğilimindedir. Sayfaları hızlı yükleme yeteneği mobil ve bilgisayarlar arasındaki arama sonuçları sıralamalarını etkilemektedir.

Mobil cihazlardan yapılan aramaların miktarı hızlı bir şekilde artmasıyla birlikte, mobil arama sonuçlarında sayfaların nasıl sıralandığını bilmek pazarlamacılar ve SEOcular için çok önemlidir. Tober şu sonuca varmıştır; “Yüksek sıralamalara yerleşmek için mevcut faktörlerin, bilgisayar SEOsundan farklı olduğunu anlamak gereklidir.

Bulgular, Google.com arama sonuçlarının on bin ilgili bilgilendirici ve işlemsel anahtar kelimeler için yapılan araştırmadaki çıkan ilk 30 sonuçlarının analizine dayalıdır. Rapor burada paylaştığımızdan daha geniş çaplı bir içeriğe sahiptir ve daha kapsamlı bir mobil çalışma 2014’ün sonbahar ayında yayınlanmıştır.

Kaynak: profesyonelseo.com.tr

Bir önceki yazımız olan Uzman Belgesi Hoca Medyum Burak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir