Kızıl

Kızıl, salgınlara yol açan ve bulaşıcı özelliği olan bir hastalıktır. Hastalığın kızıl renkte döküntüleri görülür. Hemolitik streptokok mikroplarının özel bir virüsle birleşmesi ile meydana gelen kızıl sülfamit ve antibiyotiklerin bulunmasından sonra tehlikeli olmaktan çıkmıştır.
İlkbahar ve kış aylarında daha sık görülen kızıl hastalığına bazı ırklara bağlı milletler çok yakalanmaktadırlar. Bunlar arasında Japonlar, Çinliler, Almanlar ve İngilizler başta gelmektedir.

Kızılın Belirtileri:

Kuluçka devresi beş gün devam eder. Bu süreden sonra hastalığın şiddetli devri başlar. Bu devirde şiddetli bir baş ve boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı görülür. Ateş 40 dereceye kadar çıkar. Nabız atışları yükselir, titreme ve ihtilaç halleri görülür. Şiddetli ateş hali 2-3 hafta kadar devam eder.

Bu hastalığın boğazda yaptığı etkiler bakımından bazen difteri ile karıştırılabilir.
İlk kızıl döküntüleri önce ağızdan başlar ve bunu takiben de deride görülür. Ancak kızılın döküntüleri kızamık döküntüsüne benzemez. Derideki lekeler önce göğüste ve koltuk altlarında başlar. Kızıl lekeleri küçücük noktacıkların birleşmesinden meydana geldiği için, ilk bakışta vücuda boya dökülmüş gibi bir görünüm verir. Bu döküntüler 5-6 gün sonra kaybolur. Döküntünün kaybolmasından sonra deride pullanma ve bu pulların dökülmesi görülür. İlk dökülme dilde olur. İlk on beş günden itibaren de derideki dökülmeler başlar. Dökülme hali 40 gün kadar sürebilir.
Deride kanamalar yapan çok ağır kızıl hali hastayı ölüme götürebilir.

Kızıl Karışabilir

Kızıl Başka hastalıklara yol açabileceği gibi, başka hastalıklarla da karışabilir. Sinüslerin bu hastalıktan etkilenmesi hali sık sık görülmüştür. Mikrobun sinüslere bulaşması, hastanın uzun süre rahatsız olmasına yol açabilir. Kızıl kulak iltihaplarına mastoidite de yol açabilir. Ense bezelerinde meydana gelen rahatsızlıklar çok defa bir apse özelliği gösterir.

Kızılda mikroplar bazen kana karışarak vücudun çeşitli bölgelerine yayılabilir. Bu mikropların yerleştiği bölgelerde çeşitli hastalıklar meydana gelir. Bunların en önemlisi nefrit, artirit ve romatizmadır. Kana karışma halini ve bundan doğabilecek hastalıkları önlemek için kızıl hastalığının devamı halinde sık sık idrarın kontrol edilmesi gerekir.

Tedavi :

Kızılın tedavisinde pehrizin rolü büyüktür. Hastanın bakımı diğer ateşli hastalıklarda olduğu gibidir. Böbrek iltihabına yol açmamak için hastanın 20 günden önce yataktan çıkmaması gerekir. Antibiyotikler kızılın tedavisinde basan ile kullanılmaktadır.
Kızıl bazen de bir anjin gibi iki gün içinde gelip geçebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir