Kızamık aşısı, otizm ya da bağırsak hastalığı morbus crohn gibi ağır komplikasyonlara sebep olabilir mi?

Radikal aşı karşıtları bunu hâlâ iddia ediyorlar. Oysa kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşısı (KKK) ile otizm ve kronik bağırsak iltihabı morbus crohn gibi hastalık tabloları arasında herhangi bir bağlantı olmadığı tamamen kanıtlanmış sayılabilir artık. İtalyan epidemiyoloji uzmanı Vittorio Demicheli ve ekibi Kasım 2005te Cochrane Kütüphanesi için hazırladıkları genel değerlendirmede bunu etkileyici şekilde ortaya koydular. Halkın sağlığı için verilen kararlar güvenli kanıtlara dayanmalı diyor Demichelli. Bunu KKK aşısı tartışmasında göz önünde bulundursaydık, geçmiş yıllarda birçok dertten kurtulmuş olurduk.

1998den beri, aşının uzun vadede ağır yan etkileri olabileceğine dair sanılar ve ikazlar hep dile getirildi. O zamanlar tıp dergisi Lancette, aşının güvenilirliğini sorgulayan ve aşıyı otizm ve crohn hastalığıyla ilişkilendiren bir araştırma yayımlanmıştı. KKK aşısı 70li yıllarda uygulanmaya başlandı ve günümüzde 90dan fazla ülkede standart bir uygulama. Aşının, çocuklar on bir aylıkken yapılması tavsiye ediliyor. Mümkün olduğunca tam bir koruma sağlamak için, dört hafta sonra ikinci bir aşı yapılması öneriliyor. Almanyada özellikle kızamık hastalığı hep çok hafife alındı. Oysa hastalık her 500 ila 1000 vakada beyin iltihabına sebep oluyor ve bu hastalık tablosu üçte bir oranla ölümcül seyrediyor; hastaların yarısı kalıcı zararlar görüyor.

Bütün bu tehlikelere rağmen, aşıyı tavsiye etmeyen anne babalar ve doktorlar var. Bu sebeple de, zaman zaman bölgesel kızamık vakaları yaşanıyor. Oysa aşı hastalıktan çok daha az tehlikeli. Aşı sonrası, beş milyon çocuktan sadece birinde beyin iltihabı görülüyor.

Cochrane Kütüphanesinin sonuçları çok büyük önem taşıyor. Tıp literatüründe bu konuya dair mevcut olan tüm kanıtlar bu makalede bir araya getirilmiş diyor, Cochraneden Mark Davies. Cochrane merkezleri, uzmanlık alanlarındaki yayınlarda sapla samanı birbirinden ayırmayı dünya genelinde görev edindiler. Demichelli ve ekibi, KKK aşısı ve olası komplikasyonlar hakkında yayımlanmış bütün makaleleri topladılar. 139 araştırmadan ancak 31 i bilimsel bir araştırmanın metot açısından gerekliliklerini yerine getirebiliyordu. Demichelli ve ekibi, bu nitelikli araştırmaları değerlendirdi ve sonucu özetledi. Bu sebeple, veri tabanı Lancet araştırmasından daha iyi. 1998deki araştırma topu topu 12 çocuk üzerinde yapılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir