Kalp sağlığınız ve NO üretimi için balık ve deniz ürünleri tüketimi

Bünyemizde Bulunan Nitrik Oksit (NO) Mucizesi ile Kalp Hastalıklarına Son Yazı Dizisinden (Dr. Louis J. İgnarronun Nobel tıp ödüllü programı)
Deniz ürünleri kalp uzmanlarınca sağlıklı bir yağ kaynağı olarak kabul edilmiştir. Birçok balık türünde doymuş yağ düzeyleri düşüktür ve birçok durumda, kalp-damar sağlığınız için bir dost olan omega-3 yağ asitleri yüksektir.
Balık yağlarındaki omega-3 yağ asitleri tüm kan yağlarını, kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolü artırır, ilaveten, balık yağları trombositleri doymuş yağların ve kolesterolün birbirine karışarak ve kalp krizine neden olan damar tıkanıklığını önleyerek kalbi korur.
Yayınlanan bir araştırma haftada bir porsiyon som balığının kalp krizi riskini yarıya indirdiğini kanıtlamıştır. Bir başka çalışmada ise araştırmacılar 11 yıl boyunca 40-80 yaşları arasında 20000den fazla erkek doktoru izlediler ve tüketilen balık miktarını gözlemlediler. Sonuçlar haftada bir defa balık yiyen doktorların kalp ritim bozukluğundan ölme ihtimallerinin ayda sadece bir kez balık tüketenlerden % 52 daha az olduğunu kanıtlamıştır.

Alaska Paradoksu

Senelerdir, araştırmacılar Grönland Eskimoları ve Alaskadaki Amerikan yerlilerinin önemli miktarlarda balina yağı ve fok eti tüketmeleri ve nadiren kalp hastalığına yakalanmaları gerçeği karşısında hayrete düşmüşlerdir. Nihayet, sırrı çözebildiler. Fok eti ve balina yağındaki yağlar arasında vücudun doğal HDL üretimini artırıp kalp-damar sisteminde plak oluşumunu ve kan pıhtılaşmasını engelleyerek kan basıncını ve kötü kolesterolü düşük düzeyde tutma görevi gören kalp dostu omega-3 yağ asitleri mevcuttur.

Omega-3 ve NO

Artık balığın trigliserid seviyenizi düşürdüğüne dair güçlü kanıtlar vardır. Trigliserid aterosklerosa, kalp krizine ve felce neden olur. Büyüyen bir araştırma bünyesi haftada üç kez iki öğün balık yerseniz sadece trigliseride bağlı etkiler değil, kalp hastalığı tehlikesi de önemli oranda azalacaktır.

Balık yağları kalp krizini tetikleyebilen platel (trombosit) toplanmasını önleyerek, oksidasyon sürecine müdahale ederek ve hatta kalp ritim bozukluğu riskini düşürerek endotelyal hücrelerinizi ve onların NO üretme yetilerini koruyabilirler. 1997 senesinde Biochemical and Biophysical Research Communicationsda yayınlanan bir çalışmada, Sukuba Üniversitesinden Japon araştırmacılar NO üretiminin omega-3 yağ asitlerine maruz kaldıktan dakikalar sonra çoğaldığını sürekli olarak kanıtlayan invitro araştırmada diğer bilimsel ekiplere katıldılar.

Balık ve Kabuklu Hayvanlar: Kalp Dostu Besinler

Balığı sık tüketmiyorsanız, lütfen onu düzenli olarak diyetinize ilave edin. Balık ve kabuklu çeşitleri fazladır, size uyacak birkaç tercih yapmanız gerekir. Dr. Louis J. İgnarronun kalp sağlığına faydalı olan suşiye özel bir zaafı var: balıkta omega-3, soya sosunda antioksidanlar ve noride C ve E vitaminleri mevcut. Diğer benzer kalp-damar hastalıkları ile beraber, yüksek kan basıncını düşürmede önemli bir rol oynayan nori bir tür yosundur.

En yüksek omega-3 yağ asiti düzeyleri okyanus balıklarında bulunur; bunlara ton, som balığı, sardalye, dil balığı, uskumru da dahildir. Burada uskumru doymuş yağlar gibi çok miktarda yağ içerir. Ton ve som balığı kalp sağlığınız için daha uygundur.
Deniz ürünleri aynı zamanda kalp dostu düşük yağ liprotein kaynağıdır. Unutmayın ki, L-arginine ve L-citrulline gibi amino asitler protein kaynaklarıdırlar ve vücudunuzun nitrik oksit üretimini artırırlar. Deniz ürünleri arasında en iyi protein kaynakları şunlardır: ton balığı, som balığı, kılıç balığı, ıstakoz, morina balığı, karides. Hamile ve emziren kadınlar balık hususunda tedbirli davranmalıdırlar. Son yıllarda yapılan çalışmalar kimi balıkların fetüsler (karındaki bebek) ve bebekler için tehlikeli olan yüksek düzeyde civa ve PCBs içerdiklerini göstermiştir. Bu kadınlar için en iyisi aşırı kılıç balığı, köpek balığı, uskumru ve ton balığı yemekten kaçınmaktır.

Kabuklu Hayvanlar ve Kolesterol Hakkındaki Gerçekler

Kabukluların kolesterol düzeylerinin son derece yüksek olduğunu öğrenmişsinizdir. Gerçekten de yengeç ve ıstakoz gibi kimi kabukluların LDL kolesterolü, derisiz tavuk eti ya da yağsız biftekten daha fazladır. Kalp-damar sorunlarınız varsa, nadiren karides (üç ons porsiyonda 160 mg LDL içerir) ve mürekkep balığı (233 mg LDL içerir) yemek isteyebilirsiniz. Kötü kolesterolünüz yüksekse, kabuklu ürünlerden oluşan öğünlerinizi haftada iki ya da üçe indirebilirsiniz.

İlave Rotasına Girmek

Deniz ürünlerine alerjiniz varsa ya da onları öğütemiyorsanız, diyetinize daha çok balık yağı katmanın başka bir yolu da mevcut. En sağlıklı gıda dükkânlarında bulunan balık yağı kapsülleri omega-3 yağ asitlerini içerir ve endotelyal sağlığınızı koruyabilir. Çalışma sonuçları bu ilavelerin bizzat balık yemek kadar etkili olduğunda birleşmişlerdir. Diyetinize en azından biraz balık eklemenizi tavsiye ederiz.

Yumurta: Artık Sadece Vücut Geliştirmecilerin İşine Yaramıyor

Yumurta iyi bir NO destekçisi protein kaynağı olarak bilinir, ama masum da değildir sarısında yüksek düzeyde kötü kolesterol bulunur. Çözüm basittir: tüm yumurtalarda kötü kolesterolden kaçınmak ve sarısı yerine protein oranı yüksek akını yemek. Hemen hemen tüm restoranlar lezzetli ve kalbe yararlı yumurta beyazından yapılmış zengin omlet seçenekleri sunarlar.

Fındık Protein Yönünden Zengindir

Fındık, soya fasulyesi, ceviz, badem ve amerikan fıstığı protein yönünden zengindirler ve aynı zamanda damar gevşemesini sağlayan bir madde içerirler. Yakın zamanlarda kanıtlanmıştır ki, yemek zamanından önce bir miktar fındık atıştırmak iştahı azaltır. Bu yönüyle fındık diyet yapanlara çok faydalıdır. Dövülmüş fındık balık ve tavukta dış tabaka olarak yararlıdır. Sabah kahvaltınızı katkılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir