Kalp sağlığınız için Soya tüketin

Bünyemizde Bulunan Nitrik Oksit (NO) Mucizesi ile Kalp Hastalıklarına Son Yazı Dizisinden (Dr. Louis J. İgnarronun Nobel tıp ödüllü programı)

Soya mucizesi

Yakın zamana kadar, birçok Amerikalı soyayı muhtemelen hiç tatmamıştı. Soyanın faydalarına dair söylentilerle beraber, daha çok insan onu soya burgerlerinden soya sütüne kadar her şeyin içinde tüketir oldu.

Soya ve NO

Soya Japonyada yıllarca son derece yaşamsal bir diyet unsuru olagelmiştir. Bildiğiniz gibi, Japonlar Amerikalılardan daha az kalp hastalığına yakalanıyorlar ve onların ömürleri daha uzun. Bunda aslan payı soyaya ait. Japon diyetinde fiber oranı bizimkilerden daha yüksek, yağ oranı daha düşük, ve soya fasulyesi büyük bir fark yaratıyor. Soya antioksidan işlevi gören ve kalp damar hastalıklarından göğüs ve prostat kanserlerine kadar her şeyle savaşan fitonutrienlerle doludur. Özellikle isoflavonlar denen soya özleri serbest radikallerin şekillenmesini ve NO üretimini engelleyen endotelyal hasara neden olmasını engelleyerek kan yağlarının oksidasyonuna müdahale eder.

Soya: Yüksek Kolesterolün Baş Düşmanı

Birçok beslenme uzmanı ve bilim adamı kendilerini soyayı kalp sağlığı diyetinde destekleyen birçok kanıtla ikna olmuş bulunuyorlar. Örneğin, 2001de İtalya, Milano Üniversitesinden araştırmacılar şunları yazdılar: Soya fasulyesi diyeti yüksek kolesterol düzeyleri için en uygun diyet öğesidir. Current Aterosklerosis Reportsda onlar soyanın kolesterol düzeylerini nasıl düşüreceğini açıklayan bir dizi varsayım sundular; buna onun zengin fitoöstrojeni, fiberi ve hatta proteini de dahildi. Kentucky Üniversitesinden araştırmacılar soya proteininin toplam 740 erkek ve kadının kolesterol düzeyleri üzerindeki etkisini araştıran otuz sekiz çalışma gerçekleştirdiler. 1995 senesinde New England Journal of Medicinede, bilim adamları günde hayvan proteininden ziyade ortalama 47 gram soya proteini tüketildiğinde, toplam kolesterol düzeyleri % 9.3, LDLnin % 12.9, ve trigliserin % 10.5 gerilediğini ifade ettiler. Aynı zamanda, HDL (iyi) kolesterolü düzeyleri % 2.4 yükseliyordu, her ne kadar bu artış sayısal manada çarpıcı olmasa da.

Diyet Soyasından Mükemmeli Elde Etmek

Diyetinize soyayı ilave etmenin birçok yolu var. Tümüyle soya yoğurdu, tadını pek sevmeseniz de, ya da soya sütü kullanın. Soyayı diyetinize miso çorbasıyla ilave edin. Soya sandviçleri, kavrulmuş soya fındıkları, tempeh, soya unu, tofu; ilaveten somon, teriyaki, seşi ve saşimi yiyin. Son zamanlarda kabuklu soya fasulyeleri (edamame) onu servis eden birçok suşi restoranı sayesinde tatlı bir atıştırmalık olarak rağbet görür olmuştur. Sağlıklı yiyecek marketlerinden donmuş edamame alabilirsiniz.
Soya ömrünüzü uzatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir