Kalp sağlığınız için Sarımsak

Bünyemizde Bulunan Nitrik Oksit (NO) Mucizesi ile Kalp Hastalıklarına Son Yazı Dizisinden (Dr. Louis J. İgnarronun Nobel tıp ödüllü programı)
Sarımsağı Hayatınıza Katın
Tıp ilmi 5000 yıl önce Hindistanda sarımsaktan yaraları temizlemek, hatta soğukları kovmak, bulaşıcı bakterileri öldürmek için faydalanmış. Son zamana kadar sarımsağın tedavi edici yönü keşfedilemedi. Sarımsak dövüldüğünde ya da dilimlendiğinde, allicin dediğimiz kükürtlü bir bileşik açığa çıkar ki, ona sadece keskin kokusunu değil, aynı zamanda iyileştirici özelliklerini de verir, zira o güçlü bir antioksidandır.

Sarımsak ve NO

Bilim sarımsağın kolesterolü ve kan basıncını düşürme ve kalp krizine karşı vücudunuzu koruma yetisi üzerine odaklanmıştır. Sarımsağın felci ve krizi önlemedeki rolü onun süreç içinde kalp-damar işlevini geliştirerek, azalmış NO üretimini harekete geçirmesi olduğu düşüncesinde hemfikiriz.
Observer Food Monthly dergisi Journal of the Royal College of Physiciansın 1993de kolesterol hakkındaki verisini gözden geçirdiğinde, sadece dört hafta sonra sarımsak alan gruplarda kolesterol düzeylerinde % 12 oranında bir düşüş gözlemlendiğini keşfettiğini bildiriyor.

Aynı dergi bize Journal of Hypertension adlı yayında basılan yakın dönem klinik deneyler incelemesinin sarımsak tableti alımının gönüllülerin kan basıncını % 1 ila % 5 arasında azalttığını gösterdi. Bu sonuçlar haber yazarlarını ilave alımının kalp hastalığını % 20-25e düşürürken, felci % 30-40a düşürdüğü sonucunu çıkarmaya sevk etti.

Sarımsağı günde ne kadar ve ne şekilde tüketmelisiniz?

Hamileyseniz, bebek emziriyorsanız, sarımsak zararlı etki yapacağından, onu tüketmeyin. Kalanımızın birçok seçeneği var: hap, kapsül, tablet, taze sarımsak ya da sarımsak suyu.

Taze sarımsak: Günde bir ya da üç sarımsak.
Kapsül ya da tablet: Taze sarımsağın kokusundan rahatsız oluyorsanız ya da o midenizi ağrıtıyorsa, günde iki veya üç kere 300 mg tablet almalısınız.
Sarımsak suyu: Günde 20 veya 30 damla.
Bir antioksidan olarak sarımsak NO üretimini çoğalttığından, kalp-damar hastalıklarıyla savaşınızda önemli bir silah olabilir. Onu niçin denemeyesiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir