Kalbiniz için Keten tohumu

Bünyemizde Bulunan Nitrik Oksit (NO) Mucizesi ile Kalp Hastalıklarına Son Yazı Dizisinden (Dr. Louis J. İgnarronun Nobel tıp ödüllü programı)
Çok faydalı bir öz

Keten bitkisi çok eski zamanlardan beri bilinir, zira onun fiberleri keten bezi olarak dokunur. Artık keten tohumunun kalp damar sağlığını temin etmede önemli bir etken olduğunu biliyoruz. Onun tohumlan bütün ya da çiğnenmiş olarak ayrılabilir ya da bir yemeğe ya da yağa dönüştürülebilir. Hangi şeklini tercih ederseniz edin, kalp damar sağlığınız için mucizeler yaratacaktır.

Keten Tohumu ve NO

Keten tohumu dediğimiz genellikle gözden kaçan fiber zengini tohum beslenme sisteminizdeki en iyi antioksidanlardan biridir. Keten tohumu yağı omega-3 yağ asitleriyle ve çözünür fiberle yüklüdür. O 53 gram % 3.5 ons omega-3 yağına ve eşit miktarda 11 gram kanola yağına sahiptir. Hatırlayacağınız gibi, omega- 3ler serbest radikallerin istilasına karşı endotelyal hücrelerinizi korur ve nitrik oksidin sağlıklı kalp düzeylerinde üretilmeye devam etmesini sağlar.

Keten Tohumu Kalbinizi Nasıl Korur?

Şişelenmiş keten tohumu yağı satın alabilirsiniz, ama genellikle keten tohumunu diğer şekillerde tercih etmenizi öneririz. Bakkal dükkânı tezgâhlarındaki yağ oksidize olmuş (oksijenle birleşmiş) olabileceğinden, keten tohumunun tüm faydalarını temin etmez. Bir toptan gıda marketine gitmenizi ve bir poundluk (453, 6 gram) gerçek keten tohumu torbası almanızı tavsiye ederiz. O çok hesaplıdır. Tohumların kabuklanana kadar dondurulmaları gerekmez. Onun birazını özellikle keten tohumu için kullanılan bir kahve çekirdeği öğütücüsünde öğütün. Toz haline gelince, iki yemek kaşığı keten tohumunu salataya ya da bir tabak fiber oranı yüksek kahvaltılık hububata serpiştirin. % yüz keten tohumu bu şekilde açığa çıkar. Tadı nefistir ve mis gibi kokar. Mutfakta vakit geçirmeyi seviyorsanız, keten tohumlu fırın ekmeğini de deneyebilirsiniz.

Keten tohumunun kolesterol seviyeleri üstündeki olumlu etkisine yönelik araştırmaların çoğu gönüllülerin keten tohumlarını ekmek şeklinde tükettikleri New Jersey Montclairdeki Kenneth L. Jordan Kalp Vakfı ve Araştırma Merkezinde gerçekleştirildi. 1993de Journal of the American College of Nutritionda yayınlanan bu çalışmalardan birinde kolesterol seviyeleri yüksek (yaklaşık 266 mg/dl) 15 kişi günde üç dilim keten tohumlu ekmek yedi; keten tohumu her somunda % 10 oranındaydı. Bu erkek ve kadınlar aynı zamanda her gün ayrıca 15 gram öğütülmüş keten tohumu tüketiyorlardı. Kolesterolleri üç ay sonra ölçüldüğünde, toplam düzeyde 266dan 248 mg/dle doğru çarpıcı bir düşüş gözlenirken, kötü kolesteroloranının 190dan 171 mg/dle gerilediği saptandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir