Kalbe Faydalı Yağlara Evet Demek

Bünyemizde Bulunan Nitrik Oksit (NO) Mucizesi ile Kalp Hastalıklarına Son Yazı Dizisinden (Dr. Louis J. İgnarronun Nobel tıp ödüllü programı)Doymuş yağların yüksek kolesterol da içinde olmak üzere kalp damar sorunlarının en birincil nedeni olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Diğer yağ türleri, zeytin yağı, ay çiçek yağı gibi, yüksek kalorilidirler. Zeytinyağı ve kanola yağı tek zincirli doymamış yağdır. Mısır yağı, çiçek yağı ise çok zincirli doymamış yağlardır. Yine de, onlar doymuş yağlara göre daha yaralıdırlar. Aslında, bilimsel gelişmeler ölçülü sıvı yağların LDLyi düşürürken HDL (yani iyi kolesterol)yi artırdığını göstermiştir.

İşte size Amerikan Kalp Cemiyetince tavsiye edilen kalp dostu yağların listesi:
Kanola Yağı: Diğer herhangi bir yağa göre yaklaşık yüzde 60 daha az doymuş yağ içerir.
Midir Yağı: Pişirme için idealdir zira duman çıkarmadan yüksek harareti tolere edebilir.
Çiçek Yağı: Salatalar için uygundur çünkü buzdolabında katılaşmaz.
Açık ve Koyu Sudan Yağı: Kavrulmuş susam tanelerinden yapılan koyu şekli pişirme için idealdir ve lezzet unsuru olarak kabul edilir; kavrulmayan susam tohumlarından yapılan açık yağ da yine pişirme için uygundur.
Bitkisel Yağ: Bitkisel yağların çoğu soya fasulyesinden yapılır ki, bu onları sağlıklı kılar; tekli ve çoklu doymamış yağlardır ama, doymuş yağ olarak düşüktür.
Saf ve işlenmemiş Zeytin Yağı: (tamamı tekli doymamış yağdır.) Saf zeytin yağı işlendiğinde ısıtılırken, işlenmemiş olanı soğuk olarak elde edilir ve daha hoş bir tada sahiptir.
Zeytin yağı kalp damar sisteminiz için çok değerlidir, diyetinizde uygun yağları bulundururken onu sakın unutmayın.

Doğal Zeytin Yağı Kan Basıncını Düşürebilir mi?

İtalyada Napoli Üniversitesinden araştırmacılar altı aylık bir süreçte tam doğal zeytin yağının, ay çiçek yağına göre, yüksek tansiyon hastalarında kan basıncını düşürücü etkilerini gözlemlediler. Bilim adamlarının 2000 senesinde Archives of Internal Medicinede ifade ettikleri üzere, zeytin yağıyla zenginleştirilmiş diyetler kan basıncı göstergelerini ayçiçeği grubundakilerden daha aşağı çekiyordu. Zeytin yağı kullananlar hiper tansiyon reçeteli ilaçlarının dozunu yüzde 48e düşürürlerken, ayçiçeği tüketenlerde bu oran yüzde dörttü.

Paha Biçilmez Sıvı
Tıp tarihi kitaplarına göz atarsanız, zeytin yağının Yunanlı hekim Hipokrat tarafından şifa mucizesi tabiriyle övüldüğünü görürsünüz. Yunanlı şair Homeros ise ona Paha biçilmez sıvı derdi. Zeytin yağı lezzet bakımından zengindir. O yüzden onu salatalarınızda çok fazla kullanmanız gerekmez.

Risk Altındaki Çocuklar
Günümüzde Tip II diyabetler ve obezite (aşırı yeme arzusu) Amerikada bir salgın halindedir; erken dönem hiper tansiyonlar nasıl önlenebilir? Philadelphia Thomas Jefferson Üniversitesinden Dr. Bonita Falkner çocuklarda yüksek kan basıncı tehdidine yönelik yeni çareler peşinde olan bir hükümet heyetine başkanlık ediyor. O Amerikalı çocukların yüzde üçünün yüksek kan basıncına sahip olduğunu, yüzde onundaysa yüksek tansiyon başlangıcının görüldüğünü söylerken, diyet ve egzersizin mücadelenin ilk adımları olduğuna işaret ediyor.

Çocuğunuzda yüksek tansiyon varsa, NOya Evet demek rejimini pediatristiyle görüşmek isteyebilirsiniz. Beslenme kalp dostudur, egzersiz ölçülü olabilir ve ilaveler yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da işlerdirler ve kan basıncını düşürüp dengede tutarlar.

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir