Sağlık Haberleri no image

Published on Ocak 25th, 2017 | by admin

0

Kadınlarda Üreme

Karnın iç kısmında ve leğen kemiklerinin ön yüzündeki hafif çukurcukta iki yumurtalık vardır. Kabuklu ceviz büyüklüğündeki yumurtalıkların ana görevi olgunluk çağı süresince her ay bir yumurtayı olgunlaştırarak döllenecek hale getirmektir. Yumurtalıklar, uç kısımları eldiven parmağı gibi kendilerini saran iki boru ile dölyatağına bağlanır. Dölyatağı leğen kemiklerinin ortasında ve ters çevrilmiş bir armut görünümündedir. Çocuğun büyümesini sağlayan burasıdır. Dölyatağın üstünden iki boru ile yumurtalıklara, alt tarafındaki ağzı ile de dışarıya bağlıdır.
Dölyatağında her üç ya da dört gün süren kanama olur. Aybaşı ya da adet adı verilen bu kanamalar dölyatağının içyüzünü örten hücre tabakasının değişmesine yol açar. Dölyatağını dışarıya bağlayan dölyolunun ağız kısmında kızlık zarı bulunur. Bu zar ilk cinsel birleşmede yırtılır. Dölyolunun ağız kısmında bu kısmı örten küçük dudaklar bulunur. Küçük dudakların üst kısmında bızır (dılak) adı verilen ve cinsel birleşme sırasında şişen küçük bir organ vardır.

Bir önceki yazımız olan Kalp sağlığınız ve NO üretimi için balık ve deniz ürünleri tüketimi başlıklı makalemizde balık kalbe iyi gelir mi, balık tüketimi ve çok balık yemeyenler nasıl omega 3 almalı hakkında bilgiler verilmektedir.


HakkımdaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑