Kablosuz şarj teknolojileri

Akıllı telefon ve benzeri cihazlar için kullanılan kablosuz şarj teknolojileri uzun dönemde birçok yerde karşımıza çıkacak önemli teknolojik yeniliklerden biri olmaya aday.

Elektronik cihazlarla ilgili en büyük sıkıntılardan biri şarj için gerekli olan kablolar. Her ne kadar artık birçok cihaz microUSB bağlantısını kullandığı için (buna bazı fotoğraf makineleri de dahil) başkasının kablosunu da kullanabiliyoruz. Ancak hala kablolara bağlı olmak zaman zaman sıkıntı oluyor.

Kablolardan kurtulmak için geliştirilen yöntemlerden biri kablosuz şarj. Günümüzde üst düzey akıllı telefonların bir kısmında bu teknolojiler bulunuyor. Şu an piyasada en yaygın kullanılan kablosuz şarj teknolojisi Qi. Bu teknolojiyi destekleyen firmalar arasında HTC, Samsung, Sony, LG ve Microsoft gibi dünya devleri bulunuyor. Wireless Power Consortium (Kablosuz Güç Birliği) isimli oluşumun ürünü olan Qi, birçok marka tarafından destekleniyor.

Bu teknolojinin karşısında ise Power Matters Alliance (kısa adı PMA) standardı yer alıyor. PMA desteği sunan cihaz sayısı da (özellikle ABD’de az değil). Bu iki birliğe ek olarak Alliance for Wireless Power (A4WP) isimli üçüncü bir kuruluş da var. Ancak dünya geneline baktığımızda en yaygın standart Qi (çi şeklinde okunuyor).

Kablosuz şarj teknolojisinde elektriğe bağlı bir stand bulunuyor. Bu standın üzerine konan uyumlu telefon ve benzeri cihaz şarj olmaya başlıyor. Haliyle hangi türü destekleyen bir telefonunuz varsa standınızın da yani şarj cihazınızın da bu standartı desteklemesi gerekiyor.

Şimdilik Qi’ın format savaşında önde olduğunu söyleyebilirim. Ama telefon ve benzeri cihazınızı kablosuz şarj etmek istiyorsanız alacağınız şarj istasyonuyla aynı standardı desteklemesi gerektiğini unutmayın.

Ancak donanımsal bir özellik olduğu için aklınıza bu teknolojinin sonradan eklenemeyeceği gelebilir. Ama gerçek böyle değil. Bazıları kılıf, bazıları ince film şeklinde olan aksesuar çözümleriyle kablosuz şarj özelliği olmayan bir telefona bu özelliği kazandırmak mümkün. Yani sonradan eklenebilen bir özellik kablosuz şarj.

Yaygınlaşmaya başladı

Ülkemizde bu alanda çok büyük adımlar atılmasa bile ABD’de ve Avrupa’da bazı havaalanı, kahve dükkanları ve benzeri yerlerde kablosuz şarj istasyonları konmaya başlandı bile.

Şimdilik üst düzey otomobillerde olsa da bazı üreticiler araçlarına bu teknolojiyi entegre etmeye başladı bile. Otomobilde otururken telefonunuzu koyduğunuz yer aynı zamanda şarj istasyonu. Uzun vadede araçlarda standart bir özellik haline gelebilecek bir teknoloji.

Avantaj ve dezavantajları

Kablosuz şarj teknolojisi kullanıcıyı kablo ve şarj cihazı taşımaktan kurtardığı için önemli bir avantaj sağlıyor. Ayrıca tek bir cihaz uyumlu birçok cihazı şarj edebiliyor. Hatta büyük yüzeyli şarj cihazlarında aynı anda birden fazla telefon ya da uyumlu cihazı şarj edebilirsiniz. Bu da güzel bir özellik.

Bu teknoloji normal adaptör ve kabloyla şarj etmekten daha yavaş bir şarj süresi sunuyor. Her ne kadar geliştirilmekte olan bazı teknolojilerle bu sorun ortadan kalkacak gibi görünüyor. Ama şimdilik durum böyle. Ayrıca kablosuz şarj cihazları kablolu olanlara göre daha pahalı oluyor. Yeni ve az satılan bu ürün olduğu için fiyatlandırılmaları da yüksek oluyor.

Halen gelişme ve yaygınlaşma aşamasında olan kablosuz şarj teknolojileri önümüzdeki yıllarda daha fazla noktada karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Hazırlıklı olmak lazım…

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir