Isıtma Sistemlerinde Kireçlenme Sorunu

Şebeke suyundaki kireç bilindiği üzere çaydanlıklarda biriktiği gibi bulaşık ve çamaşır makinalarının ısıtıcı parçalarının da kireçlenmesine yol açar. Bu durumun oluşmaması için her kullanımda kireç önleyici kimyasal ürünlerden faydalanılırken ısıtma sisteminizin de aynı kireçli şebeke suyunu kullandığını, dolayısıyla metalden imal edilen peteklerde de kireçlenme olduğunu unutmayın. Üstelik çamaşır ve bulaşık makinalarının kireçlenen kısmı basit bir ısıtıcı parçayken ısıtma sisteminizin peteklerinde biriken kireç artıkları, çok daha yüksek maliyetli ve en önemlisi tehlikeli arızalara sebebiyet verilir. Aynı sorunun kombi veya kaloriferlerde görünmeyeceği zannedilse de, bu sistemler de şebekeden su alır. Bugün cüzi rakamlarla sunulan ve firmaların petek temizleme fiyatları giderek de daha ucuzlarken birkaç liranın hesabını yaparak bu bakımı erteleyenler, kışın ortasında arızalanan veya ısıtmayan sistem yüzünden çok daha yüklü harcamalar yapmakta…

Aylar geçtikçe peteklerdeki kireç tortusu yerçekimi sayesinde dip kısımda toplanır ve diğer maddelerin de bu birikintiye katılmasıyla yoğunlaşma başlar. Petek temizliği yapılmadığı takdirde yoğunlaşma yüzünden kalın bir katman oluşur ki, artık tesisattan gelen sıcak su bu katmanı aşamaz hale gelir. Peteğin yalnızca üstünü dolaşarak peteği terk eden sıcak suyun uğramadığı alt bölümler tamamen soğuk kalır. Peteklerin dibinde birikmeye başlayan ve farklı maddelerin çökerek, bu alanda sıkışmasıyla birlikte yoğun katmanlar oluşturan kireç yüzünden sıcak su peteklerin altına ulaşamaz hale gelir. Üretilen ısıyı taşıyan ve peteklerin sadece üstünü dolaştıktan sonra sisteme geri dönen sıcak suyun hiç uğramadığı alt bölümler soğuk kalır. Tüm yüzey alanı eşit derecede ısınması gereken peteklerin sadece üst bölümünün ısınması, ısıtma sisteminizin ürettiği ısı enerjisinin önemli bir bölümünden faydalanamadığınız anlamına gelir.

Yalnızca üst bölümler ısınabildiği için kış soğuklarında ısınmak adına sistemi daha yüksek dereceye ayarlamanız durumundaysa su sıcaklığının artması, şebeke suyundaki kirecin metal yüzeylere daha da fazla tutunma eğilimi sergilemesine yani sorunun daha da hızlı bir şekilde artmasına sebep olacaktır. Bu tür ilerlememiş sorunlarda peteklerin ısınmamasıyla birlikte artık her an tıkanıklıklar oluşabilir ve tüm sistem arızalanabilir demektir. Servis ekibimizle biran önce iletişime geçerek, arıza riskini ortadan kaldırabilir ve şuan sorunsuz çalışan ısıtma sisteminizin aynı yüksek performansla kış boyunca çalışmasını garanti altına alabilirsiniz.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir