iOS 9 ve Android M karşı karşıya

İkisi de kısa bir süre önce duyurulan ve bu yılın sonlarına doğru kullanıma sunulması beklenen iOS 9 ve Android M’in özelliklerini araştırıyoruz.

Günümüzde mobil cihaz işletim sistemlerinde iOS ve Android rekabeti yaşanıyor. Her ne kadar Android ezici bir çoğunluğun kullandığı işletim sistemi olsa da iOS da dünya çapında milyonlarca kişi tarafından tercih ediliyor. Android’in arkasında Google yer alırken, iOS ise Apple tarafından geliştirilen bir işletim sistemi.

Her iki işletim sistemi de geçtiğimiz günlerde yeni sürümlerini tanıttı. Apple Haziran ayının başında düzenlediği WWDC etkinliğinde, Google ise  Mayıs ayının son günlerde gerçekleştirdiği I/O 2015 konferansında M kod adını verdiği Android 6 işletim sistemini tanıttı.

Birbirlerinden farklı altyapılar kullanan işletim sistemleri bazı benzer özelliklere de sahip. Hatta birinde bulunmayan bir özellik diğerinde yeni sürümde getirilebiliyor. Bu sayede kullanıcı taleplerine yanıt veren firmalar, daha iyi işletim sistemleri tasarlayabiliyor.

iOS 9’un one çıkan özellikleri

Eylül ayında kullanıma sunulması beklenen iOS 9, Apple’ın geleneksel hale getirdiği yeni model bir iPhone ile duyurma anlayışını devam ettirecek gibi görünüyor. iPhone 6s ya da 7 ismine sahip olması muhtemel yeni modelle beraber iOS 9’da kullanıma sunulacak.

Yeni işletim sisteminin en önemli özelliklerinden biri düşük güç tüketim modu. Son dönemde üst düzey Android telefonlarda görülmeye başlanan özellik sayesinde telefonun temel özellikleri dışındaki bütün fonksiyonları kapatılıyor. Bu sayede hatırı sayılır bir pil ömrü elde edildiği için özellikle pilin azaldığı durumlarda bu özellik çok işe yarıyor. iPhone kullanıcıları bu özelliği çok sevecek. Ama Android kullanıcılarının bazıları zaten bu fonksiyonu kullanıyordu.

Bir diğer iOS 9 özelliği ise çoklu işlem modu. Multi tasking adı verilen bu özellik sayesinde e-posta yanıtlarken tarayıcıda sörf yapabileceksiniz. Android’de bazı üreticilerin sunduğu bu özellik birkaç yıldır kullanılıyordu. Yani ekranı ikiye bölerek uygulamaları aynı anda kullanabileceksiniz.

iOS 9 ayrıca gelişmiş ve akıllanmış Siri, performans geliştirmeleri ve New adı verilen kendi haber kaynaklarınızı bir arada görmeyi sağlayan uygulama gibi bazı düzenlemeler içeriyor.

Android M’in one çıkan özellikleri

Google’ın tanıttığı Android M yani Android 6 da bir dizi yenilik ve geliştirme içeriyor. Artık Google Wallet yerine Android Pay ismi verilen yeni servis kullanılmaya başlanacak. Ödemelerin düzenlendiği bu servis Android M ile birlikte kullanıma sunuluyor.

Birçok kullanıcının şikayet ettiği uygulamaların çok fazla sistem kaynağı kullanması sorununa Google, Android M ile atıyor. Artık her uygulama her özelliği istediği zaman kullanamayacak. Sadece ihtiyaç duyulduğunda istenen özelliklerin kullanılması sağlanacak. Bu sayede pil ömründe ciddi bir artış yaşanması bekleniyor.

Ayrıca her uygulama her özelliği istediği gibi kullanamayacak. Bu da özellikle en basit uygulamanın bile onlarca izin istemesinin önüne geçecek. Yeni işletim sisteminde daha gelişmiş bir Google asistan özelliği de yer alıyor. İşletim sistemi artık standart olarak parmak izi fonksiyonuna da destek verecek. Bugüne kadar bu özellik bazı Android modellerinde kullanıma sunulmuştu ama artık resmi olarak Google da parmak izini destekleyecek.

Ne zaman çıkıyor ve hangi cihazlar güncellenebilecek

iOS 9, Apple’ın yaptığı açıklamaya göre Eylül ayında herkesin kullanımına sunuluyor. Yeni işletim sistemi iPhone 4S’ten itibaren bütün cihazlara indirilebilecek. Ayrıca iPad 2, iPad Mini gibi cihazlar da bu işletim sistemine güncellenecek. Ek olarak iPod Touch 5G’nin de iOS 9’a terfi edeceğini belirteyim.

Android cephesinde ise işler biraz karışık. Eylül ayında kullanıma sunulması beklenen yeni işletim sistemi ilk olarak Google’ın Nexus gibi cihazlarına gelecek. Bunun dışında cihazlar ise üreticiler tarafından güncelleneceği için hangi modellerin Android M’e yükseltilebileceği firmalar tarafından açıklanacak. Yazı hazırlandığı tarihte HTC, Sony ve Samsung resmi olarak Android M alacak cihazlarını duyurdu. Ancak bu cihazların güncellemeyi ne zaman alacağı tam olarak bilinmiyor. Bu güncellemeler 2016 yılının ilk çeyreğine kadar sarkabilir gibi görünüyor.

Bu arada birçok üreticinin ağırlıklı olarak son 1 ya da 2 yılda çıkardığı üst düzey modellere Android M güncellemesi sunuyor. Yani yeni ve üst düzey modeller dışında mevcut telefonlara Android M’in gelmeyeceğini söyleyebilirim.

Günün sonunda bu yazı bir ‘onu mu tercih edeyim bunu mu’ içeriği değil. Bu tarz bir karşılaştırma elma ile armutu karşılaştırmak gibi bir şey olacağı için uzak durduğum tür. Her iki işletim sistemi de kendine göre geliştirme ve yenilikler getiriyor. Bugün birinde olan özellik yarın ötekinde de yer alabiliyor.

İlk bakışta iOS cihazların 9 güncellemesini çok daha hızlı alacağını söyleyebilirim. Bunun en önemli sebebi ise telefon üreticisinin sadece Apple olması ve güncelleme alacak modellerin sayısının azlığı. Android cephesinde ise yüzlerce cihaz ve binlerce farklı konfigürasyon kombinasyonu var. Haliyle güncellemeler o kadar hızlı ve çeşitli olamıyor. Ama Android’in de kendine has avantajlarının da olduğunu belirteyim.

Hangi işletim sistemini kullanırsanız kullanın önümüzdeki aylarda (eğer cihazınız destekliyorsa ya da üretici firmanız güncelleme verirse) yeni bir işletim sistemine terfi edeceğinizi söyleyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir