İngiltere’nin havası kuşlara emanet

İngilizce’de “ciklemek” anlamına gelen “tweet” eylemi, nihayet gerçek sahiplerine geri döndü. Londra semalarında uçan 10 kuştan oluşan Güvercin Hava Devriyesi, şehirde yaptıkları geziler neticesinde hava kirliliğini ölçerek düzenli olarak tweet atıyor.

DigitasLBi pazarlama şirketi tarafından geliştirilen fikir, geçtiğimiz sene “Tweet Gücü” adı verilen yarışmanın da galibi olmuştu.

Sırtlarında minik çantalarıyla uçan güvercinler, modanın merkezlerinden Paris’te çalışan Plume Labs şirketi tarafından giydiriliyor. Geçtiğimiz sene kullanıcıları hava kirliliğine dair uyarmak için iOS ve Android uygulamaları çıkaran şirketin ürettiği sırt çantasında, havadaki nitrojen dioksit ve ozon seviyelerini ölçen sensörler bulunuyor. Çantalar, güvercinlerin doğal yaşamına hiçbir şekilde engel olmuyor.

Ancak güvercinler, tahmin edeceğiniz üzere kendi başlarına tweet atmıyor. Londra’daki kullanıcılar, konum bilgisinin açık olduğu bir tweet ile @PidgeonAir hesabına mention gönderiyor ve anında o bölgedeki hava kirliliği bilgisine dair cevap alıyor. Güvercinlerin uçuş rotalarının canlı bir haritası da, buradaki adresten görülebiliyor.

“Hava kirliliği, her yıl sadece Londra’da 10,000 insanın ölümüne yol açan çok önemli bir çevre konusudur,” diyen Plume Labs CEO’su Romain Lacombe, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Güvercinlerin sırtına hava sensörleri yerleştirmek, soruna dair bilinç oluşturmanın da ötesinde Londralılara hava kirliliğinin etkilerini görme ve buna karşı önlem alma fırsatı yaratıyor.”

Ancak bu devriye gücü ne yazık ki kalıcı değil. Güvercinler yalnızca üç gün boyunca Londra’da görev yaptı ve 18 Mart akşamında nihai hedefleri olan bilinç oluşturma sürecini tamamladı. Kendi Twitter hesaplarından verilen bilgiye göre, toplam 25,000 Londralı, kendi bölgesinde hava kirliliği hakkında konuşmaya başladı.

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir