Haberler İçişleri Bakanlığı'ndan PKK raporu

Published on Mart 12th, 2017 | by admin

0

İçişleri Bakanlığı’ndan PKK raporu

Habertürk’ün haberine göre; Raporda, “1990’ların başından bu yana çocukları kullanan PKK, çocukların hukuki dokunulmazlığından faydalanmıştır.” denildi.

Raporda, şehir eylemlerinde sabıkalı hale gelen çocukların daha sonra dağ kadrosuna alındığı kaydedildi.

Çocukların özellikle kundaklama, keşif ve istihbarat çalışması, müzahir kitleyi genişletme ve kara propaganda faaliyetlerinde kullanıldığı vurgulandı. Raporda, kaçırılan ve dağa çıkması sağlanan çocukların ideolojik ve silahlı eğitimden geçirildikten sonra örgüte sadık kadrolar için kullanıldığı ifade edildi.

ÖLDÜRÜLENLER ÜZERİNDEN PROPAGANDA

PKK’nın eleman eksiğini çocuk katılımını artırarak kapattığına dair bilgilere yer verilen raporda, silahlı çatışmalarda yaşamını yitiren çocuklar üzerinden propaganda yapılarak halkın desteğinin alınmaya çalışıldığı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan PKK raporu

1949 TERÖRİST TESLİM OLDU

2013-2016 yılları arasında bin 949 teröristin teslim olduğu, aynı dönemde PKK’ya 11 bin 133 teröristin katıldığı belirtildi. Teslim olanların PKK’ya 15-17 yaş arasında katıldığı ifade edildi. Raporda, 18 yaş ve üstü katılımın örgütün yüzde 70’ini oluşturduğu, kalan yüzde 30’luk bölümün 18 yaş altı çocuklar olduğu kaydedildi.

PKK’ya kandırılarak katılan çocuklarınsa yüzde 20’yi bulduğuna dikkat çekildi. PKK’nın Suriye kolu olan YPG’nin Afrin, Kobani ve Cezire bölgelerinde 18 yaş altı kız ve erkek çocuklarını kullandığı ve bunların çatışmalarda da görevlendirildiği belirtildi.

‘AJAN’ DENİLİP İNFAZ EDİLİYOR

PKK’da, kadınlara yönelik cinsel istismara da değinilen raporda, “Abdullah Öcalan’ın kadın istismarını eleştiren kıdemli örgüt mensubu Saime Aşkın infaz edilmiştir. Öcalan dışında farklı üst ve orta pozisyonlardaki örgüt yöneticileri de cinsel istismarlarda bulunmuşlardır. Bu istismara karşı çıkan kadınlar ajan denilerek infaz edilmiştir.” denildi.

Bir önceki yazımız olan Hollanda ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler başlıklı makalemizde dolar, ekonomi ve en son haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , , , ,


HakkımdaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑