Haberler Hollanda Dışişleri Bakanı: Gerginliğin azalmasını umuyoruz

Published on Mart 15th, 2017 | by admin

0

Hollanda Dışişleri Bakanı: Gerginliğin azalmasını umuyoruz

İşçi Partisi’nden Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders ve Avrupa Parlamentosu’nda Hollanda milletvekili Emine Bozkurt, Hollanda’nın ‘s-Hertogenbosch şehrinde düzenlenen Hollanda Türk Kadınlar Birliği’nin yemeğine katıldı. Koenders burada BBC Türkçe’ye açıklamalarda bulundu.

“SREBRENİTSA KATLİAMI DOĞRU DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Biz Hollanda’yı ve Hollandalıları Srebrenitsa katliamından tanırız” sözlerine atıfta bulunan Koenders, “Özellikle Almanya ve Holllanda’ya karşı Erdoğan’ın sözlerine bakarsak kullanılan dilde gerginliğin arttığını gördük. Tabii ki bizim için Nazizm ve Srebrenitsa katliamıyla ilgili söylenenler, ki tamamen yanlış, doğru değil, kabul edilemez” dedi.

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders ve Avrupa Parlamentosu Hollanda milletvekili Emine Bozkurt

“NEDEN YAPTIRIM TEHDİDİNDE BULUNUYORLAR ANLAMIYORUM”

Koenders ayrıca, “Neden bizi yaptırım uygulamakla tehdit ettiklerini gerçekten anlamıyorum. Şimdiye kadar aldığımız önlemler açısından bir alternatifimiz yoktu. Ama tabii ki en önemlisi bir noktada bu gerginliğin azalmasını umuyoruz” dedi.

“BU SEÇİMLERLE İLGİLİ BİR KONU DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Ankara’da yaptığı konuşmasında, “Onların cibilliyetinin, karakterinin ne kadar bozuk olduğunu 8 bin Boşnakı orada nasıl katlettiklerinden tanırız. Bunları iyi biliriz” demişti.

Erdoğan ayrıca Hollanda’ya destek veren Almanya Başbakanı Angela Merkel’e de tepki göstererek, “Senin ondan farkın olmadığını biliyoruz” ifadesini kullandı.

Koenders’e bu gerginliğin seçimler yüzünden mi tırmandığını sorduğumuzda, “Hayır bu bizim için seçimlerle ilgisi olan bir mesele değil. Tabii ki bir seçim dönemindeyiz, ama bu seçimler yüzünden meydana geldiği anlamına gelmez. happy wheels demo Türk hükümeti üyelerinin Hollanda’da seçim kampanyası talepleri yüzünden bir anlaşmazlık yaşadık” dedi.

Hollanda Dışişleri Bakanı: Gerginliğin azalmasını umuyoruz

“ÇÖZÜM BULMAYA ÇALIŞTIK”

Koenders, “Bu akşam burada da görebildiğiniz gibi seçimlerle, referandumla ilgili de Hollanda’da kampanya yapma imkanınız var. Burada Türkiye referandumu için de oy verebilirsiniz. Ancak bütün bu yorumlar kapsamında bunun iyi olmayacağını düşündük ve buna bir çözüm bulmaya da çalıştık” ifadelerini kullandı.

“YAPTIRIM TEHDİDİ GELDİ, BU ÇOK TALİHSİZDİ”

Hollandalı bakan olayların gelişimine dair, “Biz bir çözüm bulmaya çalışırken, Çavuşoğlu’nun konsolosluk binasında ya da Türk hükümetine ait başka bir binada buluşması gibi, büyük bir yaptırım tehdidi geldi. Bu çok talihsizdi. Bu yüzden iniş haklarını kaldırdık, sonra birden bire hiçbir izin almadan ya da başka bir hakkını kullanmadan başka bir bakan geldi. Bu çok riskliydi” açıklamasında bulundu.

“GERGİNLİĞİN AZALMASINI UMUYORUZ”

Hollanda Cumartesi günü Türk seçmenlerle buluşmak üzere Rotterdam’a giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Kaya’nın uçağının inişlerine izin vermemişti.

Bunun üzerine gelişen olaylar iki ülke arasında diplomatik bir krizin ortaya çıkmasına neden oldu.

Bir önceki yazımız olan Engelli vatandaşların tekerlekli sandalye sevinci başlıklı makalemizde en son haber, Engelli vatandaşların tekerlekli sandalye sevinci ve engelliler hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , , , , , 1


HakkımdaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑