Haberler Hava kirliliği kolesterole zarar veriyor

Published on Nisan 18th, 2017 | by admin

0

Hava kirliliği kolesterole zarar veriyor

Hava kirliliği kolesterole zarar veriyor

Hava kirliliğine yoğun bir şekilde maruz kalmak, insanlarda iyi kolesterol (HDL) seviyesini düşürüyor. DamLa Karakuş | 18-04-2017 11:18:51 Yaşam

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, özellikle trafikten meydana gelen hava kirliliğinin buradaki yetişkinlerde HDL seviyesinin düşmesine sebep olduğu öğrenildi.

Çalışmaya katılanların HDL seviyeleri ve partikül sayıları incelendi. 3 ay boyunca havadaki zararlı parçacıklara maruz bırakılan bu insanlarda HDL partikül sayılarının daha düşük olduğu saptandı.

Hava kirliliğinin özellikle kadınlarda daha etkili olduğu belirlendi. HDL seviyesindeki düşüş erkeklere oranla daha fazladır.

Nasıl korunabiliriz

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar için trafikten kaçmak imkansız tabii. Ama yine de kendi sağlığımız için kurtulamadığımız bu durumun etkilerini en aza indirmeye çalışmalıyız.

– Sağlıklı beslenmek dış etkenlere karşı vücudu korumak için bir adımdır. Önce vücudumuzu içten besleyip, sağlıklı bir birey olmalıyız. Şehrin karmaşasına karşı alınabilecek en güçlü önlem bu olsa gerek.

– Yılda en az 2 kez, hasta olmasak bile, doktor kontrollerimizi ihmal etmemeliyiz. Kolesterol seviyemizi sürekli kontol altında tutup, happy wheels demo doktorumuzun önerilerini dikkate almalıyız.

– Spor genel anlamda beden sağlığımızı korur. Çünkü doğru nefes almamızı sağlar. Hava kirliliğinden çalacağımız bir saatte derin derin nefes alarak doğada spor yapmayı deneyin.

– İş hayatını bırakıp sürekli şehirden uzaklaşamayız. Ama en azından mümkünse ayda iki kez yapacağınız hafta sonu kaçamaklarıyla hava kirliliğinden uzaklaşıp oksijen depolayabilirsinz.

– Dışarı çıktığınzda, trafikte maske kullanabilirsiniz.

Mümkünse en azından emekli olduğunuzda şehirden uzaklara taşınmalısınız. Rahat ve huzurlu nefesinizin keyfini çıkarın.

Kadinvekadin.net özel haberidir. YORUM YAZ YORUM GÖNDER Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz : antiflood.php BENZER BAŞLIKLAR Yaşlanırken bedenimizde olan değişikliklerYaşlanırken bedenimizde olan değişiklikler Ayağı vurmayan 3D ayakkabıAyağı vurmayan 3D ayakkabı Instagram'da günde 40 milyon fotoğraf paylaşılıyorInstagram’da günde 40 milyon fotoğraf paylaşılıyor

Bir önceki yazımız olan Beratcan'ın annesi beraat etti başlıklı makalemizde beratcan karakütük, Beratcan'ın annesi beraat etti ve en son haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , , , , , , , , , 1


HakkımdaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑