Google, kumaşları da akıllandırmaya başlıyor

Hâli hazırda hayatımızın birçok alanında önemli bir yere ve etkiye sahip olan Google, şimdi de kıyafetlerimize girmek istiyor.

Bu ayın başında düzenlenen Google I/O Geliştirici Konferansı’nda, Google’ın ATAP (Gelimiş Teknolojiler ve Projeler) ekibi, kıyafetleri cihaz arayüzüne dönüştüren iletken iplik yarattığı yeni Jacquard Projesi’ni duyurdu. Adını Jacquard dokuma tekniğinin mucidi Joseph Marie Jacquard’dan aldığını düşündüğümüz proje, cihazlarla etkileşime geçecek dokuma paneller üretmeyi amaçlıyor.

Bu dokuma panelleri üretmek için kullanılan ipliği oluşturmak için, iletken metal alaşımlar, iplerle birbirine örülüyor ve sonucunda da oldukça güçlü, ama aynı zamanda kumaş gibi hissettiren bir ürün ortaya çıkıyor.

Giyilebilir teknolojinin gerçekten giyebildiğimiz şeylere uyarlanması ise yeni bir olay değil. Fitness giyim markası Athos gibi firmalar, sağlık ve spor odaklı kıyafet seçenekleriyle bir süredir pazarda bulunuyor. Ancak Jacquard Projesi’ni üstlenen Google ATAP ekibi, bu konsepti şık ve tüm dünyada ulaşılabilir hâle getirmek istiyor. Google, Jacquard’ın mevcut marka ve ürünlerde de kullanılabilmesini umuyor.

Yine de projenin tanıtım videosunda konuşan Jacquard’ın fikir babası Ivan Popyrev, önemli bir noktaya parmak basıyor: “Küresel moda endüstrisinin bizim için değişmesini bekleyemeyiz. Her ne kadar Google olsak da. ”

Projeyi diğerlerinden ayıran en önemli farklılıklardan biri de, cihazın mevcut, endüstriyel tezgahlar kullanılarak herhangi bir kumaşa dokunabilmesi. İplik dilenen renkte üretilebiliyor ve istenirse elbise üstünde görünürken, istenirse de tamamen gizli olabiliyor.

Elbette kumaşın bir arayüz olarak çalışması için, kıyafete elektronik malzemelerin de eklenmesi gerekiyor. Bunun için de kumaşın içine, bir ceket düğmesi boyutunda devreler ile konnektörler ekleniyor.

Projenin tasarım lideri Carsten Schwesig, “Teknolojinin bu alanda neler yapabileceği, tamamen kullanıcılara ve tasarımcılara kalmış durumda. Kullanıcılarımızın diledikleri gibi yeniden yapılandırmalarını bekliyoruz.” diyor.

Poupyrev, I/O’daki lansmanında çalışan bir prototipi, ince bir ceket üzerinde gösterip katılımcılarla paylaşırken, Google’ın ilk ortağının da dünyaca ünlü kot markası Levi Strauss & Co olacağını açıkladı. Google, üretim sürecine dahil olmayacağı Levi’s ürünlerinin 2016’da çıkmasını umuyor.

İlk olarak kumaşlar ve kıyafetler için düşünülse de, Jacquard’da kullanılan teknoloji, aynı zamanda oyuncaklar, mobilyalar ve inşaat malzemelerinde de kullanılabilir. Google ATAP takımı, şu an Jacquard için gereken ortamı hazırlarken, bize de hayranlıkla seyretmesi kalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir