Fransa yollardan elektrik üretecek

Fransa Ekoloji ve Enerji Bakanı Ségolène Royal, ülkenin 5 milyon vatandaşı için durmaksızın elektrik üretecek, fotovoltaik güneş panellerinden oluşan 1000 kilometrelik bir yol projesinin devreye alındığını duyurdu.

Projede kullanılacak Wattway panelleri, Ekim ayında beş yıllık geliştirme sürecinin ardından Colas Group tarafından duyurulmuştu. Paneller çok taneli ince bir silikon film kullanarak güneş toplayacak ve açıklamaya göre ağır yük taşıyan araçları rahatlıkla kaldırabilecek kuvvette olacak. Paneller aynı zamanda araçların kaymasını engelleyecek sürtünme sistemlerine de sahip olacak.

Fransız hükümeti, ülkenin ulaşım altyapısında gerçekleşecek bu önemli gelişmenin finansmanı için ise petrol fiyatlarındaki vergiye zam yapmayı planlıyor. Geçtiğimiz yıl boyunca kademeli düşüşünü sürdüren petrol fiyatlarıyla birlikte vergiye gelecek zammın tüketiciyi çok da etkilememesi bekleniyor. Elde edilecek gelirin ise 200 ila 300 milyon Euro arasında olacağı tahmin ediliyor.

Bakan Royal, yeni yol yapımı için ihalenin gerçekleştiğini ve paneller üzerindeki testlerin bahar aylarında start alacağını açıkladı. 1000 km’lik yolun, beş yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor. Projenin tam olarak hangi bölgeye yapılacağı ve toplam maliyetiyle ilgili bir açıklama ise yapılmış değil.

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir