Haberler Dünyanın en yaşlı insanı 117 yaşında öldü

Published on Nisan 16th, 2017 | by admin

0

Dünyanın en yaşlı insanı 117 yaşında öldü

Geçen kasım ayında 117’nci yaşını kutlayan Emma Morano’nun ölümü akrabaları tarafından açıkladı.

İtalyan basınında yer alan haberlere göre, 29 Kasım 1899 yılında İtalya’nın Piyemonte bölgesindeki Vercelli kentinde dünyaya gelen Morano, tüm zamanların en çok yaşayanları arasında 5’inci sırada yer alırken, 1800’lü yıllarda doğup hala hayatta olan tek insandı.

3 YÜZYIL, 2 DÜNYA SAVAŞI, 90 HÜKÜMET, 11 PAPA, 12 CUMHURBAŞKANI GÖRDÜ

Hayatının son 10 yılını geçirdiği kuzeydeki Maggiore Gölü kenarında yer alan Verbania kentindeki evinde yaşamını yitirdiği belirtilen Emma Morano, üç yüzyıl, 2 dünya savaşı, ülkesinin monarşiden cumhuriyete geçişi, 3 kral, 90 hükümet, 11 papa ve 12 cumhurbaşkanı gördü.

Bakıcısıyla kaldığı evinden son 25 yıldır neredeyse hiç çıkmayan Morano, sıklıkla gazeteciler ve onun uzun yaşam sırrını çözmeye çalışan araştırmacıları konuk ediyordu.

UZUN YAŞAMININ SIRRI: BEKARLIK, SIRADIŞI DİYET VE GENETİK UNSURLAR

Akrabaları arasında 100 yaşını aşmış başka kişiler de bulunan Morano, uzun yaşamının sırrını biraz genetik unsurlara, biraz 80 yıllık bekarlığına, biraz da özel diyetine bağlıyordu.

1926 yılında, kendisine “Ya benimle evlenirsin ya da seni öldürürüm” diyen Giovanni Martinuzzi ile evlenen Morano, sağlıklı yürümeyen bu evliliğinden olan oğlunu henüz 6 aylıkken kaybetmişti.

1937’de yaşadığı bu acının ardından evliliği krize giren Morano, dönemin şartlarında çok güç olsa da eşinden boşanmış ve bir daha hiç evlenmemişti. Morano, aşık olduğu gencin 1. Dünya Savaşı’nda öldürülmesinin ardından, hiç düşünmese de şantajla evlendirildiğini söylüyordu.

Dünyanın en yaşlı insanı 117 yaşında öldü

GÜNDE BİR KADEH ŞARAP İÇİYORDU

İşitme sıkıntısının dışında herhangi bir sağlık problemi olmayan Morano, 75 yaşına kadar çalışmıştı. Morano’nun annesi de 91 yaşına kadar yaşamıştı. Hafif öğünlerinin yanında günde bir kadeh şarap içen Emma Morano, 90 yıldan beri her gün 3 çiğ yumurtanın yanı sıra, genellikle 100 gram kadar çiğ et, kıymalı çorba ve bisküvi, öğlen uykusundan sonra ise ballı ekmek yediğini söylüyordu.

DÜNYANIN EN YAŞLI KİŞİSİ UNVANI JAMAİKALI BROWN’A GEÇTİ

Gerontoloji Araştırma Grubu’na (GRG) göre, Morano’nun ölümüyle “dünyanın en yaşlı kişisi” unvanı, 10 Mart 1900 tarihinde doğan Jamaikalı Violet Brown’a geçti.

Dünyanın en yaşlı insanı 117 yaşında öldü

Bir önceki yazımız olan Maliye Bakanı Ağbal, oyunu kullandı başlıklı makalemizde ak parti, anayasa ve Bayburt hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , , , ,


HakkımdaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑