Doymuş yağlara ve perhiz kolesterolüne hayır demek

Bünyemizde Bulunan Nitrik Oksit (NO) Mucizesi ile Kalp Hastalıklarına Son Yazı Dizisinden (Dr. Louis J. İgnarronun Nobel tıp ödüllü programı)Doymuş yağ terimini muhtemelen işitmiş, ama onun sağlığınız için zararlı olduğunu da öğrenmişsinizdir. Aşırı doymuş yağ kullanımı yeterli oranda nitrik oksit üretememek de dahil, birçok sağlık sorununa neden olabilir.

Doymuş Yağ: Doymuş yağlar oda sıcaklığında katılaşırlar; domuz yağı buna en iyi örnektir. Vücut doymuş yağlara tekli doymamış ve çoklu doymamışlara göre farklı muamele eder. Aşırı doymuş yağ alımı yüksek LDL (kötü kolesterol) kolesterolünü meydana getirir. Şimdiye kadar yüksek LDL kolesterolünün neden olduğu kalp damar sağlığı tehdidi hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. O vücudunuzun NO üretimini kısıtlayarak, endotelyumun zarar görmesine yol açan yağ depolarının ve plakların birikmesine neden olabilir.
Diyetiniz çok fazla hayvanı üründen oluşuyorsa özellikle biftek, domuz, kuzu, dana eti gibi çok yağlı etler ve kümes hayvanlarının derileri ve süt, peynir, dondurma gibi günlük ürünler muhtemelen doymuş yağlara çok fazla bel bağlıyorsunuz demektir, oysa onlar arterlerinizi daraltıp infilak etmesi an meselesi olan zaman ayarlı bir kalp damar bombası meydana getirebilirler.

Katı (katkılı) yağlar: LDL (kötü kolesterol) yi tehlikeli düzeylere çıkaran sıvı yağları hidrojenle birleştirmenin sonuçlarıdırlar. Hidrojenle birleştirme raf ömrünü uzatmak için hidrojenin bitkisel yağa eklenmesidir. Şimdi sayacağımız besinler katkılı yağlar açısından zengindirler; ne kadar lezzetli olurlarsa olsunlar, onlardan sakınmalısınız: ambalajlı kekler, pastalar, krakerler, hamur işleri, ekmek, tere yağ, margarin; patates cipsi, mısır cipsi ve patlamış mısır gibi atıştırmalıklar; patates kızartması ve bol soslu salatalar.

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir