Bir web sitesi nasıl yapılmaz

Ben dinazor bir webmaster’ım. Malum durum böyle olunca benim için portal de, sosyal ağ da, kurumsal ve kişisel web sitesi de sadece ve kısaca websitesi.

Yıllarca bu konuya kafa yorduğuumuz halde hala korkunç websiteleriyle nasıl oluyorsa karşılaşyoruz bilemiyorum.En çok yapılan ben farklı birşey yaparım diyen garip ve teknolojiden habersiz kimseler. Bunların ilk unuttuğu, web’de bir tasarımın gridlerden oluştuğu bilgisi.

İsterseniz < div > kullanın, isterseniz table, isterseniz de hiç akla gelmeyen yepyeni bir kütüphane, sonuçta bir site gridlerden oluşur ve objeleri biribirine hizalamalısınız. Bunun kaçarı göçeri yoktur. İnanır mısınız her yıl mutlaka kendi kafasından web sitesi tasarımı yapıp bu acaipliği sanki doğru birşeymiş gibi bir markaya satan mutlaka en az bir kişi ile tanışırım. O kişinin ilk işi o mudur belli olmaz ama kesinlikle en son işi o olur.

Bundan sonra en çok karşılaştığım insan tipi, Google’ı yok sayanlar. Bunlar, çoğunlukla siteyi sanki herkes bulabilecek, Google’ın görevi milyarlarca siteyi bırakıp, kendi sitesini indekslemekmiş gibi davranır. Bir beş yıl önce Flash sitelere çok inanan bu grup hala bir makalenin bir linkinin olması gerektiğini, linkin içinde mutlaka keywordler geçmesi gerektiğini öğrenmek istemezler.

Sitenin sosyal medyada paylaşılamıyor olmasını bir sorun olarak görmezler. Zira herkes onların sitesini bilmek durumundadır. Hergün kendisi gibi yazıları açıp yeni birşey varmı kontrol etmek zorundadır. Bu kişilerin en iflah olmaz yanları ise yan yollara sapmaktaki üstün yaratıcılıklarıdır. Flah olmazsa, hemen javaya geçer orada abuk sabuk linkler oluştururlar, hatta sitesindeki içeriği açılamayacak şekilde kodlayanlarıyla bile karşılaştım. SEO‘yu mucize sananlar. Bu karakter ikiye ayrılır. Siteyi anlaşılmaz şekilde kodlayıp, herşeyi SEO’dan bekleyenler ve SEO’nun mucizevi sonuçlarla otomobil kelimesinde kendini birinci sıraya çıkaracağını umanlar.

Bu ikinci grubun müsebbibi SEO satmaya çalışanlardır. Çoğu aslında işin altyapısını, nereden geldiğini bile bilmeden, buldukları online SEO analiz siteleriyle eski webmasterlara komik gelen ama müşteri için mucizevi raporlar hazırlarlar. Bu SEO’lardan birinin beyin yıkamasına maruz kalmış bir danışanım, web sitelerinde altın oranın önemine öyle çok vurgu yapıyordu ki merak ettim  SEO, UX,UI gibi konuların konuşulup konuşulmadığını sordum. Müşterime bu sohbeti yapan şirket, bu konularda neredeyse hiç konuşmamıştı. Sonuç olarak web işi, yıllar içinde standartları oluşmuş ve dikkatli yapılması gereken bir iştir. Markanızın bu en önemli parçasını işini bilmeenlere sakın ama sakın teslim etmeyin.

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir