Amazon’un yarışmasını kazanan robot belli oldu

Amazon ikinci yılın Toplama Yarışmasının kazanını belirledi. Bu yıl 25.000 Amerikan doları olan ödül derin duyarlı kamera ve nesneleri seçme ve paketleme işlemin gerçekleştiren iki parmaklı ve vantuz tutacaklı, derin öğrenme kombinasyonunu kullanan bir makineye gitti.

Kazanan robot Hollanda’da yerleşik olan TU Delft Robot Enstitüsü ile Delft Robot Firması araştırmacılarından oluşan Delft Takımının bir çalışmasıdır. 10.000 Amerikan dolarlık ödül Bonn Üniversitesi’nden NimbRo çalışmasına ve 5.000 Amerikan dolarlık ödül ise üçücü olan Japon PFN firmasına gitti.

Yarışma iki bölümden oluşmaktadır: birinci bölümde robotların bir konteynır içindeki parçaları alarak yüksek bir rafa yerleşmeleri istenmiştir. Sonrasında ilk görevin tersinin yapılması robotlardan istenmektedir, robotlar raflardaki bazı nesneleri seçmeleri ve onları tekrar kutuya yerleştirmeleri istenmiştir. Bütün bu işlemleri kitaplardan, kübik kutulardan, giysilerden ve düzensiz şekilli objelerden oluşan parçaların zarar verilmeden taşınması ve yerleştirilmesinin tamamlanması gerekmektedir.

Yarışma başlamadan beş dakika önce takımlara taşımaları istenen cisim ile ilgili bilgiler ve izlemeleri gereken yönetmelikler verilmiştir. TechRepublic’e göre Uyum sağlamada başarılı olan Delft takımının makineleri verilen bilgilerle cisimleri kaldırma ve istenilen konuma yerleştirme manipülasyonunu en iyi yapan makineler olmuştur.

Delft robotu saatte 100 nesne seçebilmektedir ve bu geçen senenin saatte 30 seçim yapabilen kazanan robotunun üç katından daha fazlasına tekabül etmektedir. Üstelik Amazon’un bu yarışmayı daha yoğun kutular, dolgulu nesneler ve tespit edilmesi ve kaldırılması güç olan ürünlerle daha zor hale getirmiş olmasına rağmen bu başarı sağlanmıştır.

2015 yılındaki yarışmada üçüncü olmaya yetecek puan olan 40 puanı bu sene katılımcıların yarıdan fazlası geçmeyi başarmıştır.

Amazon yarışmaların robotların depolarda çalışan insanların tam anlamıyla yerine geçebileceğin dair bir kanıt olabileceğini göstermediğinin altını çizmektedir. Bir insan çalışan saatte 400 nesne seçebilir ve kazanan robot gibi nesnelerin %16’sını bir insan çalışan asla düşürmeyecektir. Amazon TechRepublic’e  verdiği demeçte “Robotlar insan çalışanların işlerini geliştirmekte ancak asla onların yerine geçmemektedir” ifadesini belirtmiştir.

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir