Alternatifi olmayan kanallar

Akıllı telefonlar ve tabletler hayatın her noktasına dokunmaya başladı. Hal böyle olunca da bir anda her şey akıllanmaya başladı. Akıllanmak demek bir şekilde aslında internet erişimine sahip olmak, internet üzerinden yönetebiliyor ve yönetilebiliyor olmak demek.

Bankacılık sektörü de bu dünyanın önemini kavramış durumda. Genel olarak baktığımızda, klasik bankacılığın dışında yapılan işlemlere (şubeden uzak, internet üzerinden veya mobilden…) alternatif kanallar deniyor. Aslında burada bir düzeltme yaparak alternatifi olmayan kanallar demek daha doğru olacaktır. Çünkü bugün hemen hemen tüm bankacılık işlemlerinizi akıllı telefonlarınıza indirdiğiniz uygulamalardan gerçekleştirebiliyorsunuz. Hemen her bankanın akıllı telefonlar için uygulamaları bulunuyor ve bu yönde müşterilere teşvik edici avantajlar sağlanıyor. En basit örneğini vermek gerekirse, basit bir havale veya EFT işlemini internetten veya telefon bankacılığından yaptığınızda bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ama çoğu banka mobilden yapılan EFT ve havale gibi para transferleri ücretini ya almıyor ya da indirim uyguluyor.

Bu avantajı gören müşteriler de doğal olarak mobil bankacılığa yöneliyor. Yapılan araştırmalar Türkiye’de geçtiğimiz yıl mobil bankacılığın internet bankacılığından 10 kat daha hızlı büyüdüğünü gösteriyor. Ayrıca, mobil bankacılığın internet bankacılığını 2015 yılında geçeceği öngörülüyor.

Mobil internet kullanımındaki yoğunluk ve 3G üyeliğinde yüzde 62’lik büyüme bu öngörünün ne kadar doğru olduğunun bir göstergesi.

Bir önceki yazımız olan 10 maddede 2017'nın depolama trendleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir